Konta osobiste bywają wzbogacane o usługi czy dodatki, być może niezrozumiałe z nazwy dla każdego, takie jak moneyback, cashback, czy payback. Jak nie pogubić się w tych wszystkich „backach”, czym one właściwie są?
Szczególnie mylone, i to nie tylko przez klientów, ale także i bankowców, są pojęcia moneybacku i cashbacku. Na czym polegają obie usługi?
Cashback
Jest to usługa umożliwiająca wypłatę środków ze rachunku osobistego z kasy sklepu, stacji benzynowej czy innego punktu usługowo-handlowego. Płacąc kartą debetową w sklepie za zakupy należy poinformować kasjera, że dodatkowo chciałoby się wypłacić jakąś kwotę z konta w ramach cashbacku. W ten sposób wypłacić można jednorazowo 200 zł - bez względu na wartość zakupów.
Wypłatę w ramach usługi cashback tradycyjnie potwierdza się kodem PIN. Na rachunku cena zakupów oraz kwota wypłaty będą wykazane oddzielnie, co zdecydowanie ułatwia sprawdzenie, czy wszystko się zgadza.
Wypłat nie można dokonywać we wszystkich sklepach, ale tylko w punktach, które oznaczone są logiem usługi. Ponadto nie wszystkie, a tylko 17 ogólnopolskich banków umożliwia taki sposób wypłaty z konta osobistego. Zazwyczaj wypłata środków z kasy sklepowej jest bezpłatna, z kartami kilku banków - nielicznych wyjątkach - opłata wynosi maksymalnie 1 zł.
Więcej o usłudze cashback TUTAJ .
Moneyback
Moneyback to z kolei „prezent” od banku dla użytkowników kart płatniczych. Niektóre instytucje oddają posiadaczom rachunku osobistego czy karty kredytowej na koniec okresu rozliczeniowego kilka procent (zależnie od banku 0,5 - 4 proc.) łącznej kwoty transakcji przeprowadzonych plastikami w tym okresie.
Najczęściej moneyback obejmuje wszystkie dokonane transakcje, ale wówczas bank zwraca mniej, np. 0,5 proc. czy 1 proc. wydanej kwoty.
Są jednak także rachunki, na których moneyback obejmuje jedynie transakcje wykonane w określonych punktach, np. Meritum Bank posiadaczom Konta Zarabiającego oddaje 4 proc. wydatków na stacjach benzynowych, a Bank Millennium 3 proc. środków wydanych w supermarketach, sklepach spożywczym i stacjach paliw.
Payback
Payback to program bonusowy. Za transakcje kartami MasterCard PAYBACK od Banku Zachodniego WBK czy Motokartą Kredytową Citibank-BP zbiera się punkty (1 pkt za każde wydane 3 zł) w programie PAYBACK, które następne można wymienić na nagrody.
Ale podobnych do payback programów rabatowych, bonusowych itp. jest oczywiście więcej. Choćby MasterCard Rewards, dostępny np. dla posiadaczy kont w Alior Banku, MultiBanku, mBanku czy Raiffeisen Banku. A wiele banków współpracuje z pewnymi sieciami czy punktami usługowymi, i po prostu umożliwia tam upusty przy transakcji daną kartą.
Mikołaj Fidziński
Comperia.pl