W ustawie regulującej program Mieszkanie dla Młodych zawarto szereg wytycznych dotyczących nie tylko kredytobiorcy i nabywanej nieruchomości, ale także samego kredytu. Jakie warunki musi spełniać kredyt, aby móc ubiegać się o dofinansowanie wkładu własnego ze Skarbu Państwa?
Jaki kredyt trzeba zaciągnąć, aby liczyć na dofinansowanie wkładu własnego? Zastrzeżeń jest kilka. Naturalnym wydaje się wymóg, aby kredytobiorcą był nabywca nieruchomości. W przypadku małżeństw, warunek bycia nabywcą i kredytobiorcą obowiązuje oboje osób.
Dodatkowo, kredyt musi zostać udzielony w złotych, a rata nie może być uzależniona od wahań kursów walutowych. To akurat nie jest jakieś bolesne ograniczenie, gdyż obecnie z każdej złotówki pożyczonej przez banki na cele mieszkaniowe 99 gr idzie na kredyty w złotych. Tylko nieliczne banki udzielają jeszcze kredytów denominowanych do euro czy dolara amerykańskiego, i to zwykle jedynie najbogatszym klientom.
Innym warunkiem, już bardziej znaczącym, jest przeznaczenie kredytu. Może on zostać udzielony wyłącznie na zakup mieszkania. Nie może finansować więc m.in. garażu, miejsca parkingowego czy komórki, schowka (jeśli jest nieintegralną częścią mieszkania).
Ważkimi kwestiami są także: okres kredytowania oraz kwota kredytu. Otóż kredyt nie może zostać udzielony na okres krótszy niż 15 lat, a jego kwota powinna stanowić przynajmniej połowę ceny nabycia mieszkania. Argumentem ustawodawcy dla stosowności ustalenia tego typu zapisów jest chęć odcięcia zamożniejszych osób od możliwości skorzystania z dofinansowania. Dopłata do wkładu własnego ma w opinii ustawodawcy wspomóc beneficjenta w zdobyciu zdolności kredytowej. Uznano, że jeśli ktoś chce zaciągnąć kredyt na stosunkowo niewielką kwotę w porównaniu do ceny zakupu mieszkania, oraz na relatywnie krótki okres, to nie potrzebuje dofinansowania ze Skarbu Państwa. Choćby dlatego, że mógłby uzyskać lepszą zdolność kredytową dzięki wydłużeniu okresu spłaty, a nie pomocy Państwa.
Program Mieszkanie dla Młodych przewiduje możliwość przystąpienia do umowy kredytu zstępnych, wstępnych, rodzeństwa, małżonków rodzeństwa, ojczyma, macochy lub teściów nabywcy. Z takiej opcji można skorzystać, jeśli pomimo dofinansowania wkładu własnego nabywca wciąż nie będzie posiadał zdolności kredytowej.
Oczywistym warunkiem otrzymania dopłaty jest także skorzystanie z oferty takiego banku, który ma podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ten ostatni to „bank Skarbu Państwa”, to on będzie wypłacał dofinansowania. Z BGK współpracować przy programie Mieszkanie dla Młodych ma przynajmniej kilkanaście banków komercyjnych.
Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl