Już 31 grudnia przestanie obowiązywać Rodzina na Swoim, program, dzięki któremu tysiące Polaków stało się właścicielami własnego mieszkania. Na szczęście pojawił się nowy projekt – Mieszkanie dla Młodych – który ma wspomóc młodych ludzi na drodze ku niezależności. Co proponuje rząd w ramach MdM?
14 października skrót MdM przestał się kojarzyć jedynie z Marszałkowską Dzielnicą Mieszkaniową. Tego właśnie dnia Sławomir Nowak, minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, przedstawił założenia nowego programu Mieszkanie dla Młodych.
Podobnie jak obowiązująca jeszcze Rodzina na Swoim, MdM ma pomóc młodym Polakom zdobyć własne M. Rząd planuje dopłacać rodzinom i singlom co najmniej 10 proc. wartości kredytu na mieszkanie, którego powierzchnia nie przekroczy 75 m kw. Dopłaty mogą być większe, ale warunkiem ich uzyskania jest posiadanie dzieci.
To właśnie od ilości dzieci zależeć będzie wysokość ostatecznej dopłaty. Rodziny bezdzietne mogą liczyć na dofinansowanie 10 proc. wartości kredytu, natomiast jeśli posiadają chociaż jedno dziecko, dostaną dodatkowo 5 proc. wartości kredytu. Na 20 proc. dopłatę liczyć mogą rodziny, które w ciągu 5 lat powitają w zakupionym mieszkaniu trzeciego lub kolejnego potomka.
Dopłata będzie wypłacana jednorazowo i wyliczana według zasady – 10-20 proc. wartości kosztu odtworzenia mieszkania w każdym województwie. Wartość tę ustala dwa razy do roku każdy wojewoda na podstawie przeciętnego kosztu budowy 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, określonego przez Urząd Statystyczny, powiększonego o wartość robót wykończeniowych.
Na dofinansowanie ze strony rządu mogą liczyć zarówno rodziny, jak i single, muszą jednak spełnić kilka warunków. Po pierwsze, musi to być ich pierwsze mieszkanie, a po drugie młodszy z małżonków nie może mieć więcej niż 35 lat (w przypadku singla granica jest taka sama). Bariera 35 lat nie obowiązuje jedynie rodziców wychowujących samotnie dzieci.
Nie każda nieruchomość będzie objęta dopłatami. Rząd zadecydował, że musi to być mieszkanie z rynku pierwotnego. Jego metraż nie może przekroczyć 75 m. kw., natomiast dofinansowanie dotyczy zaledwie 50. Tym razem rząd nie wprowadził limitu ceny za 1 m. kw. mieszkania objętego dopłatą.
Według szacunków Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, z programu może skorzystać nawet 36 tys. rodzin rocznie.
Rząd chciałby, żeby program Mieszkanie dla Młodych wszedł w życie w połowie 2013 r., najpóźniej na początku 2014 r. Początkowo program będzie kosztował 600-700 mln zł rocznie, a docelowo 1 mld. Zgodnie z założeniami, MdM ma zostać sfinansowany z likwidacji zwrotu podatku VAT za remonty. Autor: Marta Ośko
Comperia.pl