Mieszkanie dla Młodych ożywi rynek nieruchomości?

2013-05-28 09:59:37

W maju polski rząd przyjął projekt ustawy, którego celem jest pomoc państwa w zakupie pierwszego mieszkania. Program Mieszkanie dla Młodych ma zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2014 roku. Na czym będzie polegało wsparcie i kto będzie mógł skorzystać z nowego rozwiązania?

Programy wspierania młodych osób w zakupie swojej pierwszej nieruchomości funkcjonują w Polsce od wielu lat. Nie tak dawno można było odliczać odsetki kredytowe od podstawy opodatkowania, potem nastała era Rodziny na Swoim, a teraz trwają prace nad wdrożeniem kolejnego udogodnienia - projektu Mieszkanie dla Młodych.

MdM ma być skierowany do młodych małżeństw i osób samotnych do 35 roku życia, które planują dokonać zakupu swojego pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym. Warunkiem skorzystania z projektu jest brak posiadania wcześniej innego lokalu mieszkalnego.

Podstawowe parametry programu wyglądają następująco:

- maksymalna powierzchnia kupowanego mieszkania to 75 m2, przy czym dopłatą może być objęte tylko 50 m2,
- maksymalny wiek kredytobiorców to 35 lat,
- dopłata dla wszystkich kredytobiorców w wysokości 10 proc. wartości nieruchomości,
- dodatkowa dopłata w wysokości 5 proc. wartości nieruchomości, gdy rodzina ma przynajmniej jedno dziecko,
- ponowna dodatkowa dopłata w wysokości 5 proc. wartości nieruchomości, gdy w okresie 5 lat od zakupu mieszkania urodzi się trzeci i kolejny potomek.
- cena zakupu mieszkania będzie ustalana na podstawie odpowiedniego wskaźnika obowiązującego na terenie danej gminy.

Główne założenia programu wyglądają dość obiecująco. Pytanie tylko czy okażą się one wystarczające do przekonania młodych ludzi do zakupu swojego pierwszego mieszkania. Tym bardziej, że skorzystanie z programu jest obłożone pewnymi warunkami. Po pierwsze, zakupionego mieszkania nie wolno sprzedać w czasie obowiązywania programu. Po drugie, nie może ono zostać wynajęte, gdyż wtedy jest ono traktowane jako zaspokojenie celów inwestycyjnych, a nie mieszkaniowych. I po trzecie - osoba korzystająca z projektu mieszkanie dla młodych nie może stać się właścicielem lub współwłaścicielem innego lokalu mieszkalnego.

Pewnym ułatwieniem zawartym w programie Mieszkanie dla Młodych ma być możliwość początkowego wynajęcia nowo wybudowanego mieszkania od dewelopera, a dopiero po pewnym czasie sfinalizowania transakcji zakupu. Dzięki temu młodzi ludzie szybciej zyskają szanse na własne M i zaspokoją swoje potrzeby mieszkaniowe.

Początek obowiązywania programu mieszkanie dla młodych został ustalony na 1 stycznia 2014 roku, i zgodnie z projektem ustawy ma obowiązywać przez kolejne 5 lat. Czas pokaże, czy będzie on się cieszył takim samym zainteresowaniem klientów jak zakończona w ubiegłym roku Rodzina na Swoim.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam