Masz kredyt w euro? Możesz odetchnąć - EBC obniżył stopy procentowe

2011-11-03 14:53:11

Wbrew przewidywaniom analityków finansowych Europejski Bank Centralny obniżył główną stopę procentową Eurolandu o 25 punktów bazowych. Obecnie jej wysokość wynosi 1,25 proc. To pozytywna informacja dla wszystkich posiadaczy kredytów wyrażonych we wspólnej walucie.

Decyzje Europejskiego Banku Centralnego wpływają nie tylko na całą europejską gospodarkę, ale także oddziałują na koszty kredytowe osób, które zdecydowały się zaciągnąć zobowiązanie w walucie wspólnoty.

Dzieje się tak dlatego, że zmiany dokonywane przez EBC przekładają się bezpośrednio na zmiany stóp procentowych na rynku międzybankowym, które - jak wiadomo - stanowią znaczącą część oprocentowania kredytów walutowych w euro. W ramach przypomnienia warto powiedzieć, że oprocentowanie kredytu składa się z dwóch części. Jedną stanowi marża banku, w którym zaciągnęliśmy zobowiązanie; drugą składową są rynkowe stopy procentowe.
 
Zobaczmy zatem, jak zmieniała się stawka rynkowa EURIBOR, po tym jak Europejski Bank Centralny modyfikował wysokość swojej głównej stopy procentowej.
 
Zmiany stóp procentowych w Europie w 2011 roku
 
Zmiany stóp procentowych w 2011 r.
styczeń
kwiecień
lipiec
listopad
Stopa procentowa ustalona przez EBC
1,00%
1,25%
1,50%
1,25%
Rynkowa stopa procentowa EURIBOR
0,95%
1,19%
1,51%
???
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Widać doskonale, że wraz z każdą decyzją Europejskiego Banku Centralnego o podwyżce stóp procentowych, rynkowe stopy procentowe reagowały w podobny sposób, czyli zwiększały swoją wartość. Wynika to przede wszystkim z tego, że poziom stóp ustalany przez EBC określa koszt pieniądza, jaki muszą ponieść instytucje finansowe, pozyskujące kapitał właśnie z banku centralnego.

Ten, mający swą siedzibę we Frankfurcie nad Menem podmiot, powstał w 1998 r., na kilka miesięcy przed wprowadzeniem waluty europejskiej. Jako że jest powszechnie uważany za jedno z najstabilniejszych ogniw w globalnym systemie bankowym, to właśnie na bazie jego stóp procentowych ustalane są stawki na europejskim rynku międzybankowym. Dzisiejsza decyzja o obniżce na pewno spowoduje spadek rynkowej stopy EURIBOR, jednak dokładne określenie poziomu spadku na tę chwilę nie jest możliwe.
 
Skoro już wiadomo, jak reagują stawki rynkowe na zmiany poziomu stóp Europejskiego Banku Centralnego, to sprawdźmy jeszcze, jak w takich przypadkach zachowywała się  rata kredytu walutowego udzielonego w euro. Założenia dla takowego są następujące: pożyczka na kwotę 300 tys. złotych, zaciągnięta w styczniu 2008 roku, z 30-letnim okresem spłaty w ratach równych.
 
Wysokość raty a zmiana stóp procentowych Europie w 2011 roku
 
styczeń
kwiecień
lipiec
listopad
Stopa procentowa ustalona przez EBC
1,00%
1,25%
1,50%
1,25%
Wysokość raty w EUR
331,98 EUR
341,64 EUR
354,68 EUR
???
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Tu także można zauważyć, że każda decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie podwyżki stóp procentowych przekłada się automatycznie na wzrost wysokości raty kredytowej naszego modelowego zobowiązania. Różnica w wysokości raty była dość znaczna: jeszcze w styczniu br., gdy stopy procentowe w Europie kształtowały się na poziomie 1 proc., wysokość raty wynosiła 332 euro, a przed miesiącem - gdy stopy procentowe wynosiły 1,5 proc. – kredytobiorca płacił 355 euro.
 
Oznacza to różnicę o wartości 23 euro. Niestety podobnie jak w przypadku poziomu EURIBOR, tak i obecna wysokość raty jest trudna do oszacowania, ponieważ zależy właśnie od zachowania stawek rynkowych, a na reakcję tych ostatnich będziemy musieli jeszcze poczekać.
 
Warto mieć na uwadze, że przy kredytach walutowych nie tylko stopy procentowe decydują o wysokości spłacanych rat. W dużej mierze są one bowiem uzależnione od wahań występujących na rynku walutowym. Jeżeli polski złoty będzie umacniał się względem euro, wówczas posiadacze zobowiązań w tej walucie będą płacić niższe raty.
 
Jeśli natomiast będziemy mieć do czynienia z sytuacją odwrotną, to niestety wysokość płaconych przez nas rat kredytowych będzie jeszcze wyższa niż obecnie. Zatem mimo obniżenia przez EBC głównej stopy procentowej, wysokość raty zaciągniętego w euro kredytu wcale nie musi odciążyć budżetów domowych tysięcy polskich kredytobiorców.
Jacek Kasperczyk
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam