Marże kredytów złotowych w lutym w dół - raport Comperii

2011-03-16 12:31:02

Luty obfitował w zmiany wyłącznie w zakresie marż kredytów udzielanych w złotych i euro. Można odnieść wrażenie, że nastąpiła całkowita ignorancja banków w stosunku do kredytów przyznawanych w dwóch innych, do niedawna jeszcze popularnych walutach - frankach szwajcarskich oraz dolarach amerykańskich.


Minęło już pięć miesięcy od momentu ostatnich zmian, jakich dokonano w przypadku wspomnianych powyżej walut obcych. Banki wywindowały średnią marżę kredytów denominowanych do dolara amerykańskiego do rekordowo wysokiego poziomu - 6,53 proc., zniechęcając tym samym przyszłych kredytobiorców do zadłużania się w tej walucie.

Podobny zabieg został wykonany w przypadku kredytów udzielanych we frankach szwajcarskich. Średnia marża tych kredytów wynosi 5,64 proc. i również skutecznie niweluje ilość przyznawanych w tej walucie kredytów.

Marża dla kredytu 300 000 zł (80% LTV)

źródło: Comperia.pl

W lutym po raz kolejny banki obniżyły marże kredytów złotowych. Średnie koszty finansowania inwestycji w nieruchomości w tej walucie wynoszą obecnie 2,29 proc.(wcześniej 2,34 proc.). Jeszcze niższe koszty poniosą klienci, którzy zdecydują się na dodatkowe produkty banku. W ramach ofert cross-sellingowych średnie marże kredytów zabezpieczonych hipoteką wynoszą 1,48 proc.

Przeciętna marża kredytów w naszej rodzimej walucie wciąż spada, ponieważ banki prześcigają się w najnowszych promocjach, oferując marże niższe nawet od 1 procenta. W lutym obniżenia marży podjęły się cztery banki: Bank BGŻ, Kredyt Bank, BNP Paribas Fortis oraz Bank Zachodni WBK.

Z 3,74 proc. do 3,53 proc. obniżyły się także średnie marże kredytów hipotecznych denominowanych do euro. Marże kredytów sprzedawanych w pakietach z innymi produktami banku ukształtowały się na poziomie 2,19 proc. – o 0,03 pkt. proc. niższym niż miesiąc temu. Średnia spadła za sprawą Kredyt Banku, który dodatkowo poluzował nieco politykę kredytową wydłużając okres spłaty kredytu mieszkaniowego w euro i złotych do 40 lat.

Promocyjne marże dla oferty pakietowej, kwota kredytu 300 000 zł (80% LTV)

źródło: Comperia.pl

Nic obecnie nie wskazuje na to, że banki zmienią swoje nastawienie do finansowania nieruchomości kredytami denominowanymi do dolara amerykańskiego czy franka szwajcarskiego.

Ewidentnie dążą one do minimalizacji swojego zaangażowania w kredytowaniu inwestycji mieszkaniowych w tych walutach, ograniczając do nich dostępność na rzecz kredytów udzielanych w złotych jak i euro- walucie, którą w przyszłości posługiwać będą się Polacy. Dodatkowym bodźcem do ograniczania dostępności kredytów walutowych w bankach są wymogi stawiane przez Komisję Nadzoru Finansowego w znowelizowanej Rekomendacji S.

Natalia Czaplewska

analityk porównywarki finansowej Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam