Leasing konsumencki sposobem pozyskania pieniędzy na zakup auta?

2012-03-21 09:04:29

Leasing konsumencki wciąż nie cieszy się dużym zainteresowaniem w Polsce. Na rynku mało jest firm oferujących taki sposób finansowania samochodu. Wynika to z faktu, że dopiero ustawa, która weszła w życie 1 lipca 2011 roku, rozwiała wątpliwości prawno-podatkowe odnośnie leasingu konsumenckiego.

Po drugie firmy leasingowe często wymagają wniesienia wysokiego czynszu inicjalnego (wkładu własnego), co zniechęca wielu Polaków. Z drugiej strony banki są w stanie sfinansować nawet 100 proc. wartości samochodu.

Zalety leasingu…

Zaletą leasingu konsumenckiego jest duża oszczędność czasu. Firmy leasingowe często zajmują się obsługą techniczną i naprawami auta. Z racji lepszej pozycji negocjacyjnej firmy leasingowe są w stanie wykupić tańsze ubezpieczenia samochodów.

Osoby, które lubią zmiany, mogą po kilku latach przesiąść się do innego samochodu omijając procedurę sprzedaży (znalezienie nabywcy, formalności).

Dodatkowo firmy leasingowe bardziej liberalnie podchodzą do zdolności kredytowej klienta. Ponadto leasing nie wpływa na zdolność kredytową klienta ubiegającego się na przykład o kredyt hipoteczny, co zwiększa szanse na pozytywną decyzję kredytową w przyszłości.

… i jego wady

Najważniejszą wadą leasingu konsumenckiego jest brak korzyści podatkowych, z których korzystają przedsiębiorcy. Konsument nie jest także właścicielem samochodu, co może wprowadzić pewne utrudnienia w użytkowaniu auta przez osoby trzecie. W przypadku zaległości w spłacie rat firma leasingowa może wypowiedzieć umowę, odebrać przedmiot leasingu oraz zażądać zapłaty całości rat leasingowych.

Sama umowa leasingu może dotyczyć przedmiotu nowego lub używanego. Okres trwania umowy oraz warunki po jej zakończeniu również pozostają kwestią umowną między stronami. Po zakończeniu umowy przedmiot leasingu może być wykupiony za ustaloną kwotę lub pozostać w posiadaniu firmy leasingowej. Inna możliwością jest przeniesienie praw własności na klienta z chwilą spłaty ostatniej raty leasingowej.

Okres leasingu trwa zazwyczaj od 2-5 lat. Firmy leasingowe preferują wzięcia w leasing nowych samochodów, jednak mają także w ofercie auta z drugiej ręki (do kilku lat). Wymagają także wpłaty inicjalnej w wysokości od kilku do nawet kilkudziesięciu proc. wartości samochodu. Pod tym względem bardziej elastyczne warunki oferują banki.

Leasing czy kredyt

Symulacja warunków kredytu samochodowego oraz leasingu w Getin Leasing dla analogicznych warunków uzyskana przez kontakt telefoniczny:

-wartość samochodu: 50 tys. netto, 61,5 tys. brutto
-okres kredytowania (płatności rat leasingowych): 60 miesięcy
-samochód nowy
-warunki leasingu: 9 proc.-opłata wstępna, 1 proc.-wartość wykupu
-w przypadku kredytu koszty okołokredytowe wliczone w raty kredytu

Leasing

Czynsz inicjalny: 5535 zł
Rata leasingowa 1158 zł
Wykup: 610 zł

Kredyt samochodowy

Rata 1289 zł

W przypadku leasingu klient musi wnieść wysoką kwotę na początku, dzięki czemu w późniejszym okresie spłaca niższe raty leasingowe. Kredytobiorca płaci ratę o stałej, wyższej wysokości, ale nie jest tu wymagane wniesienie wkładu własnego. Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam