Leasing finansowy-wszystko co warto o nim wiedzieć

2011-08-19 13:18:12

Istnieją dwa podstawowe rodzaje leasingu - leasing finansowy i operacyjny. Na czym polega ten pierwszy? Na co należy zwracać uwagę? Co koniecznie trzeba o nim wiedzieć?

Leasing finansowy, inaczej zwany kapitałowym, cieszy się mniejszą popularnością niż leasing operacyjny. Wiele rozbija się między oboma tymi produktami o kwestie rachunkowości.
 
W przypadku leasingu finansowego przedmiot leasingu jest wliczany do składników majątkowych korzystającego. To na nim spoczywa zatem obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Te, wraz z częścią odsetkową raty leasingowej, zalicza się do kosztów uzyskania przychodu.
 
Jako że zazwyczaj leasing finansowy traktowany jest jako dostawa towarów, to podatek VAT naliczany jest z góry z chwilą wydania przedmiotu podlegającego leasingowi. To istotna różnica w porównaniu z leasingiem operacyjnym, kiedy VAT doliczany jest do każdej raty. Niektóre firmy jednak także w przypadku leasingu finansowego oferują usługę "refinansowania" VAT, czyli pożyczki na zapłatę VAT, zwracanej w ratach leasingowych.
 
Jeśli przedmiot leasingowy użytkowany jest dla potrzeb działalności opodatkowanej VAT, to podatek podlega odliczeniu przez leasingobiorcę. To właśnie VAT w dużej mierze wpływa na wyższe koszty początkowe leasingu finansowego w porównaniu z operacyjnym, co na przełożenie na mniejszą popularność tej pierwszej opcji.
 
Z drugiej strony, z VAT-em związany jest inny niuans. Otóż właśnie leasing finansowy jest częściej stosowany przy finansowaniu np. sprzętu medycznego. Dlaczego? Otóż leasing operacyjny objęty jest podatkiem VAT w wysokości 22 proc. Tymczasem w przypadku sprzętu medycznego stawka VAT wynosi 7 proc., i tyle się uiszcza w leasingu finansowym.
 
Okres trwania umowy o leasing finansowy nie jest określony prawnie – aczkolwiek powinien wynieść on tyle, aby przedmiot uległ całkowitej amortyzacji. Nie ma także czegoś takiego jak opcja wykupu, znanej z leasingu operacyjnego – przedmiot po uiszczeniu ostatniej raty przechodzi po prostu na własność leasingobiorcy.
 
W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że leasing finansowy podobny jest to zwykłego kredytu bankowego. Spłacasz... i masz na własność.
 
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam