Leasing jest typem finansowania inwestycji, który może być przydatny osobom fizycznym, ale jego głównym adresatem były przedsiębiorstwa. Im dłużej dana firma działa na rynku, tym bardziej oczekiwanym klientem dla leasingodawcy się staje. A co w przypadku nowych firm, które dopiero startują ze swą działalnością? Comperia podpowiada, jakie są możliwości w ramach opcji leasing dla nowych firm.
Istnieją leasingodawcy, które celują ze swoją ofertą nie tylko w "starych zjadaczy chleba", ale mają w swojej ofercie również leasing dla nowych firm. Biorą oni pod uwagę, że w wielu przypadkach inicjowanie własnego biznesu jest trudne, a przedsiębiorcy nie dysponują wystarczającymi kwotami, aby wystarczyło na zakup całego niezbędnego wyposażenia. Niektóre firmy leasingowe oferują tzw. leasing uproszczony bez BIK-u. Taki produkt kierują do firm, które przez konkurentów mogą zostać uznane za mało wiarygodne. Klientem może więc zostać nowa firma.
Dodatkowo tacy leasingodawcy deklarują, iż nie ma dla nich znaczenia, czy osoba decydująca się na wzięcie danego przedmiotu w leasing znajduje się w bazie Biura Informacji Kredytowej lub Biura Informacji Gospodarczej czy też nie - a więc czy jest już obciążona kredytami lub zaległym zadłużeniem.
Generalnie wiele zależy od indywidualnego przypadku. Instytucje finansowe, takie jak fundusze leasingowe czy banki, niekoniecznie zamykają się na nowo otworzone firmy. Zwykle jednak trzeba pochwalić się rezultatami, m.in. generowanym obrotem, dlatego okres 3- czy 6-miesięczny jest zazwyczaj tym minimalnym dla firm leasingowych. Choć np. Idea Bank chwali się, że jest w stanie podpisać umowę leasingową od pierwszego dnia działalności gospodarczej.
Warto zwrócić jednak uwagę, iż leasing dla nowych firm jest nieco bardziej ograniczony, tzn. nie musi dotyczyć wszystkich typów przedmiotów, które dostępne są dla przedsiębiorstw z dłuższą obecnością na rynku. Takie oferty często dotyczą jedynie towary wybrane. Towarem takim mogą być samochody osobowe i ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, lecz znaleźć można także leasingodawców, którzy oferują też pojazdy specjalne oraz maszyny budowlane.
Jeśli chodzi o warunki leasingu, to z reguły wpłaty początkowe wahają się od 15 proc. wartości przedmiotu, choć zdarzają się także mniejsze. Okres leasingu może trwać nawet do. ok. 10 lat. Uproszczona procedura, obejmująca leasing dla nowych firm powoduje, że wymagane dokumenty, poza wnioskiem, to - dla osób fizycznych i spółek jawnych: wpis do ewidencji działalności gospodarczej, KRS, REGON oraz NIP; z kolei dla podmiotów posiadających osobowość prawną (spółki prawa handlowego, przedsiębiorstwa handlowe, spółdzielnie): KRS, REGON, a także NIP.
Comperia.pl