Kto wyznacza kursy walut? Co powoduje, że złoty spada, kiedy kredytobiorcy oczekują wzrostów? Jak działa największy na świecie segment rynków finansowych i dlaczego każdy powinien się tym zainteresować? Dlaczego przewidywanie notowań to wróżenie z fusów? Wyjaśnia Comperia.pl.
Przez rynki finansowe dzień w dzień przelewają się miliardy złotych, dolarów, euro i wszelkich innych walut. Jak wiadomo jednak, za funty brytyjskie nie można kupić polskich akcji, a za złote nie kupi się nieruchomości w Nowym Jorku. Dlatego właśnie codziennie dokonuje się milionów transakcji wymiany walut. Po różnych kursach. Jakich i dlaczego?
Kursy walut-cenę ustala podaż i popyt
Podstawowe prawo ekonomii mówi o decydującej roli popytu i podaży w ustalaniu wartości określonego dobra. Dokładnie tak jest z kursami walut. Gdyby na całym świecie w danym momencie nie znalazł się nikt chętny do odsprzedania dolarów, kurs zielonego poszybowałby w górę. I odwrotnie. Sytuacja, kiedy wszyscy na gwałt chcą się pozbyć amerykańskiej waluty spowodowałaby pikowanie kursu. Proste, nieprawdaż?
W której walucie wybrać kredyt hipoteczny-sprawdź w naszym poradniku!
Zrozumieć rynek
Kursy walut zmieniają się na rynku międzybankowym co sekundę. Przewidywanie tych zmian to nic innego jak odgadywanie przyszłych zjawisk gospodarczych. Dodatkowo trzeba ocenić ich wpływ na decyzje reszty inwestorów w zakresie kupowania bądź sprzedawania określonych walut. Każdy, kto jest w stanie zobaczyć w szklanej kuli przyszłość jest bogatym człowiekiem. Nie ma jednak dowodów na to, że jasnowidze istnieją. Tym samym należy przyjąć, że przewidywanie przyszłych kursów walut to zwykłe wróżenie z fusów.
Duży może więcej, na krótko
Pieniądze potrafią wiele, umieją też ruszyć kursem walutowym. Inwestor z dużym portfelem kupujący hurtowo określoną walutę spowoduje wzrost jej wartości. Zadziała prawo popytu i podaży. Pojawienie się na rynku dużych funduszy zachęci innych do kupowania. Plotka rozniesie się. Kurs poszybuje w górę. Jednak w dłuższym okresie kurs walutowy powróci do równowagi. Zadziałają naturalne mechanizmy wyrównywania sił kupujących i sprzedających. Spekulacja na walutach – tak, ale w krótkim okresie.
Dlaczego kursy walut mają znaczenie dla wszystkich Polaków?
Perspektywa wejścia Polski do Strefy Euro staje się realna. Rodzima waluta zostanie przeliczona po pewnym kursie na euro. Nie wiemy dzisiaj, po jakim? Nie znamy zatem wysokości wynagrodzeń w wyrażeniu we wspólnej walucie, a wiemy przecież ile kosztuje chleb na sąsiedniej Słowacji operującej już w euro. Czy jego koszt okaże się bolesny dla portfela Polaka? To, jak zwykle zależy, tym razem od kursu EURPLN.
A Twoim zdaniem warto śledzić codziennie kursy walutowe? Wyraź swoją opinię na naszym forum!
Comperia.pl