Coraz więcej transakcji na rynku nieruchomości jest związana z kredytem mieszkaniowym. To dzięki niemu wiele osób stać na zakup własnego mieszkania czy domu. Kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym i korzystasz z kredytu hipotecznego? Sprawdź z nami co warto widzieć, zanim przystąpisz do transakcji.
Cena jest taka sama
Warto zacząć od ceny kredytu na mieszkanie z rynku wtórnego. Kredyty na finansowanie zakupu nieruchomości z rynku wtórnego to najpopularniejsza forma kredytów mieszkaniowych. Ich cena nie różni się od ceny kredytu na budowę domu czy kredytu na zakup mieszkania od dewelopera. Warto zauważyć, że taki kredyt jest najtańszą formą pożyczki na zakup mieszkania. Oferty jednak kredytów w zależności od banku mogą znacząco różnić się od siebie. Różnice na miesięcznej racie pomiędzy najtańszą i najdroższą ofertą to często kilkaset złotych!
Najpierw wybór najlepszych kredytów
Jeśli znalazłeś wymarzoną nieruchomość, to najpierw porównaj najlepsze oferty kredytowe-najlepiej z pomocą internetowej porównywarki finansowej. Możesz to zrobić spokojnie przed ekranem komputera-sprawdzisz wymagane przez dany bank dokumenty i przygotujesz się na spotkanie z doradcą w banku lub u pośrednika finansowego. Niestety wizyta ta będzie konieczna, ponieważ wnioskowanie o kredyt hipoteczny online nie jest możliwe. Choć oczywiście możesz zostawić swoje dane kontaktowe na internetowej porównywarce i czekać na kontakt ze strony wybranych przez Ciebie instytucji finansowych, by umówić się na spotkanie w oddziale.
Kolejny krok-umowa przedwstępna
Każdy bank wymaga złożenia umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości wraz z wnioskiem o kredyt. Zanim jednak podpiszesz umowę przedwstępną sprawdź swoją zdolność kredytową. Umowa przedwstępna wymaga zwykle zapłaty zadatku, który możesz stracić, jeśli nie otrzymasz kredytu mieszkaniowego, np. w wyniku zbyt niskiej zdolności kredytowej.
Złóż wnioski w kilku bankach
Z podobnej przyczyny warto złożyć wnioski kredytowe równolegle do 2-3 banków. To nic nie kosztuje, a zminimalizuje Ci ryzyko odmowy kredytu z jakiegoś czasami błahego powodu. Przezorny-zawsze ubezpieczony.
Wycena nieruchomości
Praktycznie w każdym przypadku bank będzie wymagał od Ciebie wyceny nieruchomość sporządzonej przez profesjonalnego rzeczoznawcę. Przed zleceniem wyceny sprawdź jednak, czy wybrany przez Ciebie bank akceptuje danego rzeczoznawcę-może się zdarzyć tak, że bank posiada krótka listę osób, których wyceny akceptuje jako wiążące.
Pamiętaj-wypłata dopiero po akcie notarialnym
Po decyzji kredytowej i spełnieniu warunków w niej zawartych kolejnym krokiem jest podpisanie
umowy kredytowej. Z umową kredytową podpisaną przez bank i Ciebie udajesz się do notariusza celem sfinalizowania umowy kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego. Po podpisaniu aktu musisz złożyć wniosek do Sądu Wieczysto Księgowego o zmianę wpisu właściciela w księdze wieczystej oraz o wpis hipoteki na rzecz banku. Z aktem notarialnym, potwierdzeniem złożenia wniosku w sądzie oraz z polisą ubezpieczenia nieruchomości (jeśli kupujesz działkę budowlaną to oczywiście takie ubezpieczenie nie jest wymagane) możesz udać się do banku i złożyć wniosek o wypłatę kredytu.
Na koniec-harmonogram i odpis z księgi wieczystej
Po uruchomieniu kredytu otrzymasz od banku harmonogram spłaty kredytu, a ze swojej strony będziesz musiał w określonym czasie (zwykle 3 miesięcy od daty uruchomienia kredytu) dostarczyć aktualny odpis z księgi wieczystej nieruchomości, który potwierdzi, że do księgi została wpisana hipoteka na rzecz banku oraz Ty jako właściciel nieruchomości.
A Twoim zdaniem, który kredyt mieszkaniowy w euro jest najlepszy? Podziel się swoją opinią na naszym forum!
Comperia.pl