Szukasz najlepszego kredytu na budowę domu? Zastanawiasz się, na ile lat można rozłożyć jego spłatę i w jakim czasie od podpisania umowy będziesz zmuszony do zakończenia budowy? Comperia.pl odpowiada na wszystkie pytania. Kredyty na budowę domu – sprawdź, co warto wiedzieć!
Kredyty na budowę domu, dostępne są obecnie w ofercie każdego banku, posiadającego produkty skierowane do klientów detalicznych. W zasadzie ich parametry nie różnią się znacząco od standardowych kredytów hipotecznych. Niemniej jednak, kwestia budowy domu, tj. powstawania przedmiotu zabezpieczenia hipotecznego, jest kluczową różnicą determinującą postępowanie banków.
Między innymi z tego powodu, iż do powstania domu, udzielony kredyt budowlany nie posiada faktycznego zabezpieczenia, sam proces budowy jest ściśle nadzorowany przez banki.
Przy wyborze optymalnego kredytu na budowę domu, pod uwagę wziąć należy zatem nie tylko standardowe parametry takie jak oprocentowanie, prowizję czy okres kredytowania; ale także karencję w spłacie kredytu – okres przeznaczony na zakończenie budowy.
Karencja w spłacie kredytu na budowę domu, czyli gdzie mogę budować najdłużej
Generalnie banki przyznają na zakończenie budowy domu okres 24 miesięcy, od dnia podpisania umowy kredytowej, bądź wypłaty pierwszej transzy. Po tym czasie kredytobiorcy będą zmuszeni do rozpoczęcia spłaty zobowiązania. Niemniej jednak, na polskim rynku znajdziemy aż 7 banków, które oferują dłuższe okresy karencji. Obecnie na budowę domu przeznaczyć możemy maksymalnie 36 miesięcy.
Przygotowane zestawienie, przedstawia akceptowany czas na budowę domu, wśród poszczególnych banków.
Karencja w spłacie kredytu na budowę domu – zestawienie banków
L.P. | Maksymalny okres budowy | Nazwy Banków |
1 | 36 miesięcy | Allianz Bank, Multibank, BNP Paribas, PKO BP, Alior Bank |
2 | 30 miesięcy | Bank BGŻ, BOŚ Bank, |
3 | 24 miesiące | Kredyt Bank, Nordea Bank, Millenium Bank, Bank BPH, Pekao S.A., DnB Nord, mBank Deutsche Bank, BZ WBK, ING Bank Śląski |
4 | 18 miesięcy | Raiffeisen Bank |
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
Na podstawie powyższego rankingu, można stwierdzić, iż zdecydowanie najlepszą ofertę, pod względem długości okresu karencji w spłacie kredytu na budowę domu, posiadają Allianz Bank, MultiBank, BNP Paribas oraz PKO BP i Alior Bank – 36 miesięcy. Pół roku mniej oferują banki BGŻ i BOŚ.
Z najkrótszym okresem karencji liczyć muszą się zaś osoby, które kredyt na budowę domu zaciągnęły w Raiffeisen Banku.
Formalności - co gdy nie zdążę z budową na czas?
Tak jak już wspomniano, banki regularnie nadzorują postęp prac budowlanych. W zależności od instytucji finansowej, przeprowadzane są regularne inspekcje – nawet do czterech w trakcie całego okresu budowy, których koszt może wynosić nawet do 400 złotych. Niektóre banki mogą wymagać jednak wyłącznie zdjęć nieruchomości, dostarczonych przez kredytobiorcę. Ich celem jest poświadczenie ukończenia kolejnego etapu prac.
Także sposób rozliczania pozyskanych środków jest dokładnie określony – większość banków wymaga przedstawienia faktur, poświadczających dokonane zakupy materiałów budowlanych. Bez tych formalności, bank nie uruchomi nam kolejnej transzy kredytu. Jest to forma zabezpieczenia, przez rozporządzaniem pozyskanymi środkami, niezgodnie z celem kredytowania.
Jeżeli nie jesteśmy w stanie zdążyć z ukończeniem budowy na czas z przyczyn od nas niezależnych, należy jak najszybciej powiadomić o tym bank. W takim przypadku, przeważnie dyrektor oddziału, w którym uruchomiono kredyt, decyduje o możliwości przedłużenia okresu karencji. Są to jednak przypadki wyjątkowe.
Podsumowując, przy wyborze optymalnego kredytu na budowę domu, pod uwagę, oprócz standardowych parametrów, należy wziąć także kwestie związane z samą budową domu. Okres karencji w spłacie kredytu na budowę domu, sposób rozliczania płatności za materiały budowlane oraz formalności związane z wypłatą kolejnych transzy, to najważniejsze czynniki decydujące o atrakcyjności kredytu.