Kontynuujemy nasz cykl, w którym co miesiąc analizujemy zmiany na rynku poszczególnych produktów bankowych. Dzisiaj przyglądamy się kredytom konsumenckim. Czy banki poluzowały warunki kredytowania przed nadchodzącymi świętami? Sprawdź najnowsze trendy z rynku kredytów gotówkowych!
Jak prowadzimy naszą analizę?
Badamy zmiany głównych parametrów dla trzech wariantów kredytów. Nie bierzemy jednak pod uwagę wszystkich ofert dostępnych przy danej kwocie i okresie kredytowania. Skupiamy się jedynie na najbardziej reprezentatywnym segmencie, a więc na 10-ciu najtańszych (pod względem całkowitego kosztu) kredytach. Dzięki temu klienci mają pogląd na rynek z najlepszej perspektywy, gdyż w przypadku kredytów konsumenckich najważniejszą rolę odgrywa koszt i wszyscy szukają właśnie najtańszych pożyczek. Prezentowane poniżej dane są wartościami średnimi dla tych 10-ciu najlepszych kredytów w poszczególnych kategoriach.
W marcu powiało nudą
Na rynku kredytów hipotecznych zaczęła się odwilż, banki śmielej podeszły do modyfikacji swoich ofert na korzyść klientów. W mediach głośno dyskutowano na temat nowej Rekomendacji T, zmuszającej kredytodawców do większej ostrożności przy pożyczaniu pieniędzy. Jednym słowem na rynku kredytowym działo się dużo… ale nie na rynku kredytów gotówkowych. Tutaj byliśmy świadkami istnego zastoju. Banki jakby zapomniały o tej części swojej działalności, gdyż generalnie w analizowanych przez nas ofertach nie zmieniło się nic.
Jedyną modyfikacją był wzrost oprocentowania rzeczywistego i prowizji w odniesieniu do kredytów na 1 tys. zł. Wynikała ona jednak z wycofania oferty jednego kredytu, reszta pozostała nietknięta.
Oprocentowanie kredytów konsumenckich-zmiany średniego poziomu
W którą stronę pójdzie rynek?
Czego kredytobiorcy mogą spodziewać się w najbliższej przyszłości? Rychłej podwyżki stóp procentowych raczej nie będzie, w nowej Radzie Polityki Pieniężnej przeważają osoby, które są niechętne zaostrzaniu polityki monetarnej przy obecnym stanie naszej gospodarki. Koszt kredytów konsumpcyjnych pozostanie tym samym na takim samym poziomie. Większych zmian klienci mogą oczekiwać, jeśli chodzi o dostępność pożyczek. Mowa tu oczywiście o Rekomendacji T, która może zakończyć erę tzw. „kredytów od ręki”. Na to jednak również przyjdzie nam jeszcze poczekać, gdyż banki mają kilka miesięcy na przystosowanie się do nowej regulacji.
Warto brać kredyty konsumenckie? Zostaw swój głos na naszym forum o kredytach gotówkowych!
Comperia.pl