Comperia sprawdziła, gdzie przedsiębiorca z bardzo małym stażem, otrzyma finansowanie na działalność. Potrzebujemy 30 000 złotych na zakup sprzętu. Ruszamy w poszukiwaniu najlepszej oferty.
Sprawdź teraz najlepsze kredyty gotówkowe w naszej porównywarce!
Każdy, kto zamierza prowadzić firmę, zastanawia się skąd wziąć pieniądze na działalność. Jeśli polega na własnych oszczędnościach, to dobrze, ale pieniądze te mogą się szybko skończyć. Wysycha też źródło jakim były dotacje unijne na rozwój działalności gospodarczej. Jeśli nie mamy możliwości pożyczenia pieniędzy od rodziny, pozostaje pójść do banku. I tu pojawia się problem.
Większość banków oferuje finansowanie dla firm, które na rynku działają przynajmniej rok. Jeśli ktoś prowadzi firmę krócej i nagle potrzebuje pieniędzy bo np. szykuje się mu wielkie zlecenie albo firma ma przejściowe problemy z płynnością, zadanie może być niezmiernie trudne. Postanowiliśmy więc sprawdzić czy i na jakich warunkach, uda się uzyskać finansowanie.
Założyliśmy, że prowadzimy działalność od 4 miesięcy (rozpoczęliśmy ją w listopadzie 2010 roku) i potrzebujemy 30 000 złotych na rozwój. Zwróciliśmy się do banków o przygotowanie oferty dla właściciela małego zakładu usługowego, który chce uzyskać finansowanie na zakup sprzętu potrzebnego do realizacji ważnego zlecenia. Nie interesuje nas leasing. Nie zadowala nas też 10 000 złotych limitu w rachunku, oferowanych młodym przedsiębiorcom przez niektóre banki, np. mBank. Szukamy więc dalej. Oto, co udało się ustalić.
Indywidualne podejście
Większość banków młodym przedsiębiorcom mówi „nie”. Tylko nieliczne zdecydowały się zaufać. Przejrzeliśmy cały rynek i udało nam się znaleźć 5 ofert, które spełniają nasze wymagania. W Banku BPS można wziąć limit w rachunku bieżącym. Nie ma tu znaczenia rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej ani to, kiedy ją uruchomiliśmy. Kredyt na Dobry Początek jest udzielany na okres do 12 miesięcy. Finansowanie w rachunku bieżącym może zostać przedłużone na kolejny 12 miesięczny okres, bez konieczności spłaty występującego w dniu zakończenia okresu kredytowania zadłużenia.
Banki, w których można dostać kredyt już na początku działalności
- Wymagania dot. działalności gospodarczejForma kredytuMaksymalna wysokość kredytuoprocentowanieBank BPS „Kredyt na Dobry Początek”Nie ma znaczenia rodzaj prowadzonej działalności gospodarczejLimit w rachunkuUstalana indywidualnieWIBOR 4M+ 4% marżyBGŻOd 1 dniaUstalane indywidualnieUstalane indywidualnieUstalane indywidualnieLukas Bank „Oferta dla posiadaczy oszczędności”Od 1 dniaKredyt w rachunku bieżącymDo 300 tys.WIBOR 1M +marża (zależna od placówki)PKO BPOd 1 dniaKredyt inwestycyjnyDo 80% wartości inwestycjiWIBOR 3M + marżaIdea Bank Kredyt na StartBrak wymagańKredyt operacyjnyDo 200 tys złUzależnione od historii kredytowej
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
Bank nie określa z góry maksymalnej dostępnej kwoty kredytu. Jest ona ustalana indywidualnie. Podobnie jak w Banku Gospodarki Żywnościowej. Z tym, że BGŻ określa kilka wymagań odnośnie zabezpieczenia. W standardowej procedurze, by uzyskać finansowanie trzeba mieć minimum rok stażu jako przedsiębiorca.
Bank „przymknie oko” i da nam pieniądze wcześniej pod warunkiem udokumentowania, posiadania zdolności kredytowej przez cały okres finansowania przez bank, a także – i tu cytat – „ustanowienia przez Klienta odpowiedniego do podwyższonego poziomu ryzyka kredytowego, zabezpieczenia kredytu/pożyczki”. Co może być takim zabezpieczeniem? Wszystko zależy od kwoty i celu kredytu. W katalogu zabezpieczeń uznawanych przez BGŻ są między innymi: hipoteka, weksel in blanco, kaucja czy gwarancja bankowa innych podmiotów. W „Kredycie na start” Idea Banku, czy specjalnej „Ofercie dla posiadaczy oszczędności” w Lukas Banku mamy określoną z góry maksymalną kwotę kredytu. Będzie to odpowiednio 200 tys. zł i 300 tys. złotych. Warto podkreślić, że Idea Bank badając zdolność kredytową zwraca uwagę nie na dochód, a na przychód. Może też brać pod uwagę prognozowane obroty naszej firmy.
W Banku BPS, młody przedsiębiorca może otrzymać finansowanie pod warunkiem, że działalność prowadzi nie dłużej niż 12 miesięcy i zawarł z Bankiem Umowę o Pakiet i korzysta z oferty promocyjnej „Pakiet na Dobry Początek”. Musi też udokumentować osiągnięcie przychodu ze sprzedaży czy wykonaniu usługi przed dniem wystąpienia o kredyt. Najlepszym takim dokumentem będzie wystawiona faktura bądź rachunek. Jeśli będzie dysponował nieruchomością, która może być zabezpieczeniem, pożyczyć można nawet 2 miliony złotych. W FM Banku, który reklamuje się jako bank dla małych przedsiębiorców, kredyt można otrzymać, jeśli firmę prowadzimy przynajmniej rok.
A co z lekarzem?
Skoro tak trudno uzyskać finansowanie, zdecydowaliśmy się zmienić nieznacznie nasze założenia. Kwota oczekiwanego finansowania się nie zmienia, czas prowadzenia firmy też. W tym jednak przypadku wystąpiliśmy o przygotowanie oferty jako młody lekarz. Skoro banki reklamują konta dla wybranych grup zawodowych, to może jako lekarz, uda nam się na jakiś kredyt „załapać”.
Banki, w których przedsiębiorca lekarz otrzyma kredyt
- Forma kredytuMaksymalna wysokość kredytuoprocentowanieFM Bank FM Biznes Profesja „Start-UpBrak wymagańLimit w rachunkuDo 30 000 zł bez zabezpieczeń12,5%Idea Bank Kredyt dla wybranych zawodówDziałalność od 3 miesięcyKredyt hipotecznyDo 3 mln złZależne od kwoty i okresu kredytowaniaIdea Bank Kredyt IdealnyWolne zawody – od 3 miesięcyKredytDo 200 tys złZależne od stażuIdea Bank Kredyt na StartBrak wymagańKredyt operacyjnyDo 200 tys złUzależnione od historii kredytowejPolbankkredyt dla wolnych zawodówNie trzeba prowadzić działalności
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
Okazuje się, że jest łatwiej, choć tylko odrobinę. Możemy oczywiście skorzystać z ofert, o których mówiliśmy przed chwilą. Dodatkowo można jeszcze skorzystać z oferty 3 banków. FM Banku, Idea Banku czy Polbanku.
FM Bank da nam pieniądze na dowolny cel. Decydujące w tym przypadku będzie to, że występujemy o finansowanie jako lekarz. Oprocentowanie – już od 12,5 % w skali roku. Inne koszty – jak w większości takich produktów ustalane indywidualnie. Co ważne, również dla kredytów z tabeli pierwszej, każda placówka nawet tego samego banku, może nam zaproponować inne warunki. Dlatego trzeba negocjować! A to przedsiębiorcom nie powinno nastręczać problemów. Będąc lekarzem „łapiemy się” aż na trzy produkty kredytowe Idea Banku. Do wyboru, do koloru. Polbank również proponuje finansowanie lekarzowi. Z tą różnicą, że nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej.
Szymon Ostrowski
Comperia.pl