Banki przestawiły się z promowania kredytów we frankach szwajcarskich na kredyty w euro. Klienci uwierzyli bankowcom i zaczęli częściej sięgać po hipoteki we wspólnej walucie. Czy słusznie? Czy nie popełniają tym samym błędu? Zastanawia się Comperia.
Wybieranie kredytów w Euro ma dzisiaj uzasadniać perspektywa wejścia naszego kraju do Unii Walutowej. Wszyscy będziemy zarabiać w jednej, europejskiej walucie. Zniknie ryzyko zmiany kursu. Jednak przecież jeszcze przynajmniej przez kilka lat będzie działać. Czy więc warto dzisiaj myśleć o kredycie w euro?
Kredyt w walucie obcej musi być ryzykowny
Załóżmy, że zaciągasz dzisiaj kredyt hipoteczny o wartości 200 000 PLN denominowany w Euro. Po przeliczeniu faktyczne zadłużenie wyniesie niecałe 48 000 Euro. Dopóki kurs złotego będzie oscylował wokół poziomu 4,20 PLN/EUR Twój dług w wyrażeniu w rodzimej walucie nie zmieni poziomu. Kiedy jednak nieprzewidywane dzisiaj przyczyny sprowadzą złotego do poziomu 5 PLN/EUR kredyt wzrośnie do niecałych 240 000 PLN. Nikt nie zakłada takiego scenariusza, jednak teoretycznie wszystko jest możliwe... Udowodnił to ostatnio światowy kryzys finansowy.
Dlaczego bankierzy sprzedają kredyt w Euro?
Wszyscy wierzą w to, że perspektywa wejścia Polski do Unii Walutowej jest realna i bliska. Sam ten fakt w połączeniu z dobrą kondycją naszej gospodarki oraz relatywnie słabym dzisiaj złotym powoduje, że dalszego jego osłabianie jest mało prawdopodobne. Nikt dzisiaj nie przewiduje załamania kursów, spodziewany jest raczej dokładnie odwrotny scenariusz. Widmo kryzysu odchodzi w zapomnienie, dlatego kredyt w Euro jest dzisiaj dostępny.
Po jakim kursie przeliczą na Euro
W dniu wejścia do strefy euro każda złotówka zostanie przeliczona za Euro. Nie wiemy dzisiaj po jakim kursie. Czy będzie to poziom 4,20, a może 4, a może 3,80? Wszystkie warianty będą miały odpowiednio inny wpływ na wysokość Twoich zarobków przeliczonych na wspólną walutę. Czy zaciągnięty dzisiaj kredyt o wartości 48 000 Euro to będzie relatywnie dużo czy mało? Z drugiej strony jakie zadłużenie będzie miała osoba, która dzisiaj zaciągnie hipotekę o wartości 200 000 PLN? No cóż, oba pytania pozostają bez odpowiedzi.
Kredyt w Euro czy w złotych?
Osoby posiadające dzisiaj kredyt w rodzimej walucie nie wiedzą ile wyniesie ich zadłużenie po przeliczeniu na Euro po przystąpieniu do Unii Walutowej. Z kolei wybierający dzisiaj kredyty we wspólnej walucie nie są pewni, czy robią to przy korzystnym przeliczniku. Dopiero przyszłość wyjaśni wątpliwości. Czekamy więc ze zniecierpliwieniem.
Chcesz podyskutować o kredytach? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
Comperia.pl