Kredyt samochodowy czy leasing – pomagamy wybrać

2009-10-06 08:52:01

Wielu z nas przy zakupie nowego pojazdu stawia sobie pytanie o to, w jakiej formie zaciągnąć zobowiązanie. Przeważająca większość decyduje się na kredyt samochodowy, niektórzy jednak preferują coraz popularniejszą w Polsce formę leasingu. Sprawdź, która z opcji jest dla ciebie korzystniejsza!

Po pierwsze należy zdać sobie sprawę, czym jest leasing. W skrócie można powiedzieć, iż jest to umowa zawierana pomiędzy leasingobiorcą a leasingodawcą o użytkowanie danej rzeczy materialnej. Raty płacone na podstawie takiej umowy składają się z części kapitałowej oraz odsetkowej, która jest głównym źródłem przychodu dla leasingodawcy. Po wygaśnięciu umowy, w większości przypadków, prawo własności do przedmiotu tej umowy przechodzi zaś na leasingobiorcę. Innymi słowy, w praktyce leasing nie różni się znacząco na pierwszy rzut oka od zwykłego kupna samochodu na raty.
 
Różnice pomiędzy tymi opcjami kredytowania auta są jednak znaczące. Pierwsza z nich to fakt, iż leasingobiorca, w przeciwieństwie do kredytobiorcy nie posiada prawa własności pojazdu. Po drugie zaś, przeniesienie tego prawa nie jest warunkiem koniecznym zawarcia umowy.
 
Jaką formę wybrać?
Nie bez przyczyny znacznie dogodniejszą formą zakupu dla większości osób jest kredyt samochodowy. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż koszty leasingu są na ogół znacznie wyższe niż adekwatnego kredytu samochodowego. Tylko w przypadku firm lub osób zatrudnionych na zasadzie prowadzenia własnej działalności gospodarczej różnice w obsłudze zobowiązania nie są tak oczywiste. To dlatego, że polskie prawo podatkowe pozwala takim leasingobiorcom zaliczyć koszty związane z miesięcznymi spłatami w poczet kosztów uzyskania przychodów.
 
Dla większości z nas znacznie bardziej opłaca się zatem wziąć kredyt samochodowy. Przy jego zaciąganiu należy jednak dokładnie ocenić wszystkie parametry. Dotyczy to nie tylko kwestii finansowych takich jak oprocentowanie czy prowizja za udzielenie kredytu, ale także sposobu zabezpieczenia pojazdu. Niektóre banki w dalszym ciągu wymagają oprócz cesji z praw polisy AC także, bardzo niewygodnego dla kredytobiorcy, zastawu rejestrowego.
 
Sprawdź teraz najlepsze kredyty samochodowe!
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam