Sposobów na zastrzyk dodatkowej gotówki jest kilka. Można zaciągnąć kredyt gotówkowy, zadłużyć się na karcie kredytowej, bądź po prostu pożyczyć od znajomych. Istnieje też inne wyjście – kredyt odnawialny. Na czym on polega i czym różni się od innych kredytów? Ile kosztuje i czy się opłaca? Dziś w Comperii kredyt odnawialny bez tajemnic.
Co to znaczy, że kredyt jest „odnawialny”?
Kredyt odnawialny – zwany także rewolwingowym – jest usługą ściśle powiązaną z rachunkiem osobistym. Polega on na tym, że bank udostępnia klientowi limit kredytowy do wykorzystania w ramach jego konta. Innymi słowy, klient ma do dyspozycji dodatkowe środki pieniężne, które może wykorzystać w dowolnym celu. Szczególną cechą kredytu odnawialnego jest fakt, iż można z niego korzystać wielokrotnie bez załatwiania kolejnych formalności – jedynym warunkiem jest przynajmniej częściowa spłata wcześniej wykorzystanego limitu zadłużenia.
Jak wygląda spłata kredytu odnawialnego?
W tym wypadku regularne płatności ratalne nie są wymogiem. Mechanizm spłaty działa po prostu w ten sposób, że wszelkie wpływy na rachunek (np. wynagrodzenie) automatycznie zmniejszają saldo wykorzystanego kredytu, zaś klient może ponownie zwiększyć swoje zadłużenie do wysokości przyznanego limitu. Kredyt odnawialny można zatem spłacić w dowolnej części i w dowolnym momencie. Czy to oznacza, że zwrot pożyczonych pieniędzy da się odraczać w nieskończoność? Oczywiście, że nie. Z reguły linia kredytowa w ramach kredytu odnawialnego otwierana jest na 12 miesięcy, zatem bank będzie wymagał spłaty całości ujemnego salda na rachunku przed końcem roku. Jednak to tylko teoria, gdyż najczęściej kredyty odnawialne są przedłużane, a część banków przy prolongacie kredytu na kolejny okres zadowoli się jedynie zapłatą prowizji i części odsetek.
Porównaj najlepsze kredyty gotówkowe!
Jaka jest wysokość przyznanego limitu kredytowego?
Wysokość kredytu odnawialnego ustalana jest indywidualnie i zależy od wpływów na rachunek osobisty powiązany z kredytem. Bank dysponuje historią konta, może więc w ten sposób ocenić zdolność kredytową jego posiadacza. Limit będzie tym większy, im wyższe są wspomniane wpływy na rachunek oraz im dłuższa jest historia rachunku. Stali klienci mogą liczyć na kredyt do wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trzeba jednak zaznaczyć, że z uwagi na odnawialny charakter kredytu, całkowita suma efektywnie wykorzystanych środków może wielokrotnie przekroczyć maksymalną wartość limitu.
Koszty związane z kredytem odnawialnym
W większości przypadków kredyt odnawialny jest bardziej opłacalny od kredytu gotówkowego czy karty kredytowej oferowanej przez ten sam bank. Powód? Kredyt odnawialny jest po prostu niżej oprocentowany, a to dzięki temu, że jego spłata zabezpieczona jest przyszłymi wpłatami na rachunek osobisty. Różnica w oprocentowaniu linii kredytowej i zwykłego kredytu konsumpcyjnego może sięgać kilku procent. Najważniejsze jest jednak to, że odsetki od kredytu odnawialnego naliczane są od faktycznego salda zadłużenia, nie zaś od wysokości limitu – zmniejsza to dodatkowo jego efektywny koszt. Oprócz odsetek, trzeba liczyć się także z zapłatą prowizji (ok. 50-100 zł) za udzielenie kredytu, jak i za jego przedłużenie na kolejny okres. Do kosztów dorzucić można również opłaty za prowadzenie rachunku osobistego i obsługę karty płatniczej.
Kredyt odnawialny – okazja czy pułapka?
Nie można zaprzeczyć, że konstrukcja kredytu odnawialnego niesie ze sobą wiele zalet – wysoka elastyczność, brak regularnych spłat, niski koszt. Nie zapominajmy, że za nimi czai się niebezpieczeństwo, czyli… przyzwyczajenie. Podobnie jak w przypadku karty kredytowej, dysponując linią kredytową w koncie osobistym bardzo łatwo jest ulec pokusie zakupowej i zacząć żyć stale „na kredyt”. A stąd już tylko mały krok do wpadnięcia w spiralę zadłużenia – ciągłego zaciągania nowych kredytów na spłatę poprzednich. Z kredytem odnawialnym trzeba zatem uważać. Pomimo swoich walorów, jest produktem zdecydowanie dla osób racjonalnych i potrafiących kontrolować swoje finanse.