Mimo racjonalnego planowania domowego budżetu zdarzają się sytuacje, w których potrzebny jest dodatkowy zastrzyk gotówki. Warto wcześniej zabezpieczyć się przed niespodziewanymi wydatkami, żeby uniknąć niepotrzebnych wysokich kosztów związanych z szybką pożyczką gotówkową. Jednym z ciekawszych produktów bankowych , które można wykorzystać do tego celu jest limit odnawialny. Co to takiego i na co warto zwrócić uwagę decydując się na takie rozwiązanie?
Limit w koncie - co to takiego?
Limit w koncie, zwany też kredytem odnawialnym, to produkt kredytowy bezpośrednio związany z rachunkiem bankowym. W obsłudze jest bardzo prosty, do złudzenia przypomina tzw. debet. Klient, płacąc za zakupy swoją kartą, wykorzystuje pieniądze nie należące do niego. Każda transakcja w sklepie i każdy przelew powodują automatyczne zadłużenie (oczywiście, przy założeniu, że na rachunku nie ma dodatniego salda).
Jakiekolwiek zasilenie rachunku bankowego dowolną kwotą automatycznie powoduje spłatę wykorzystanego limitu i jego odnowienie. Jest to bardzo wygodne, gdyż produkt ten może być wykorzystywany tylko w nagłych sytuacjach, gdy chwilowo zabraknie nam gotówki. Gdy stan naszych finansów się poprawi, dokonamy spłaty i cała kwota znów będzie dostępna.
Jak zaciągnąć kredyt odnawialny
Limity w koncie są dostępne praktycznie w każdym banku działającym w naszym kraju. Warunkiem uruchomienia takiego produktu jest posiadanie zdolności kredytowej oraz stałego źródła dochodu. Ten drugi element jest bardzo ważny, ponieważ warunkiem ubiegania się o kredyt odnawialny są regularne wpływy na konto bankowe. W zależności od ich wysokości, bank ustala kwotę, jaką może nam pożyczyć, zazwyczaj jest to wielokrotność (3 lub 6- krotność) otrzymywanego wynagrodzenia.
Warto również pamiętać, że , że powinniśmy być klientem danego banku od minimum 3 miesięcy, aby ubiegać się o limit w koncie. Obowiązek ten da się obejść wykorzystując historię wpływów na nasze konto w innej instytucji. Wszystkie warunki, jakie należy spełnić określają już same banki.
Limit kosztuje
Pomimo tego, że kredyt w koncie jest dość prostym i stosunkowo łatwo dostępnym produktem, nie należy zapominać, że za jego uruchomienie banki pobierają różne opłaty. Do najczęściej spotykanych zaliczamy prowizję za przyznanie limitu, prowizję za jego odnowienie (zazwyczaj po 12 miesiącach) oraz prowizję za podwyższenie udostępnionej kwoty.
Limity odnawialne zazwyczaj są niżej oprocentowane niż tradycyjne kredyty gotówkowe. Dlatego też to właśnie tego typu produkty można wykorzystywać w celu zabezpieczenia swoich budżetów przed nieprzewidywalnymi wydatkami.
Kredyt w koncie jest dobrym narzędziem pomagającym w zabezpieczeniu płynności finansowej. W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek nieplanowanego wydatku, klient nie musi szukać kosztownych pilnych pożyczek, tylko wykorzystuje przyznaną mu kwotę limitu. Należy jednak pamiętać, że przed skorzystaniem z każdego produktu bankowego warto dokładnie poznać zasady jego działania. Tylko w ten sposób klient nie tylko będzie wiedział, jak się zachować w trudnej sytuacji, ale także uniknie niepotrzebnego rozczarowania. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl