Konto oszczędnościowe ma wiele zalet. Jakie?

2012-11-22 15:22:31

Posiadanie oszczędności pozwala nam spać spokojnie – nie musimy obawiać się, z czego sfinansujemy niespodziewane wydatki. Ale co zrobić, gdy miesięcznie możemy odkładać tylko niewielkie kwoty? Gdzie je lokować? Dobrym produktem do tego celu jest konto oszczędnościowe. Jak działa taki rachunek i jakie są jego największe zalety?

Dzięki kontom oszczędnościowym klienci bankowi mogą efektywnie pomnażać swoje pieniądze. Wystarczy zasilić rachunek choćby niewielką kwotą, aby na zakończenie miesiąca cieszyć się dopisanymi odsetkami.

Konta oszczędnościowe bardzo często występują w powiązaniu z tradycyjnym ROR’em, dzięki czemu klient może w łatwy sposób zarządzać swoimi finansami. Z ROR’u wykonuje tradycyjne operacje (zlecenia stałe, przelewy), a na koncie oszczędnościowym gromadzi nadwyżki finansowe.

Czy warto? Warto !!!

Pierwszym argumentem przemawiającym za korzystaniem z kont oszczędnościowych jest to, że pozwalają one zarabiać. Na rynku w tej chwili można spotkać banki oferujące tego typu rachunki z oprocentowaniem przekraczającym nawet 6 proc. w skali roku - Bank Millennium, BGŻOptima. Dzięki gromadzeniu środków na tak atrakcyjnie oprocentowanym koncie klient chroni realną wartość swoich pieniędzy.

Kolejną i równie ważną zaletą kont oszczędnościowych jest to, że są one prowadzone bezpłatnie. Oznacza to, że klient dysponujący może efektywnie pomnażać oszczędności zupełnie za darmo. Jest to dość istotna sprawa zważywszy, że za większość produktów bankowych pobierane są mniejsze lub większe prowizje.

Jednak najważniejszym atutem kont oszczędnościowych jest to, że pozwalają one na gromadzenie nadwyżek finansowych w sposób elastyczny. Owa elastyczność przejawia się na dwa sposoby. Po pierwsze, na takich rachunkach można odkładać nawet najmniejsze kwoty. Banki nie określają minimalnej kwoty wpłaty. Dzięki takiemu udogodnieniu każda złotówka ulokowana oprocentowanym rachunku przynosi „zysk” klientowi.

Dodatkowo środki zgromadzone na takim rachunku są zawsze do dyspozycji klienta. Nie występuje tutaj, jak to ma miejsce w tradycyjnych lokatach bankowych, efekt czasowego zamrożenia środków. To bardzo dobra informacja dla osób, którym zależy na stałym dostępie do oszczędności.

Odsetki od środków ulokowanych na koncie oszczędnościowym są naliczane od faktycznej liczby dni, jakie przebywały one na takim rachunku. Oznacza to, że jeśli pieniądze były tam przez 5 dni, odsetki zostaną naliczone za 5 dni, jeśli były tam cały miesiąc, to odsetki będą naliczone za miesiąc itd.

Trzeba jednak wiedzieć, że ten stały dostęp do pieniędzy zgromadzonych na koncie oszczędnościowym jest nieco „ograniczony”. Z reguły z takiego rachunku można wykonać tylko jeden darmowy przelew w danym miesiącu. Każdy kolejny jest dodatkowo płatny. Sytuacja taka powoduje, że w przypadku gdy klient wykona więcej niż jedną taką operację, koszty poniesione z tego tytułu mogą okazać się wyższe od wypracowanego zysku z tytułu dopisanych odsetek.

Konta oszczędnościowe stały się bardzo popularnym sposobem gromadzenia oszczędności. Łączą one w sobie atrakcyjne oprocentowanie z pełną dostępnością do ulokowanych na nich środków. Z tego też powodu wydają się one być dobrym rozwiązaniem dla osób chcących efektywnie zarządzać swoimi finansami. Należy tylko pamiętać, że aby w pełni wykorzystać możliwości jakiegokolwiek produktu bankowego należy najpierw dokładnie poznać zasady jego działania. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam