Wpłaty, wypłaty, przelewy, otrzymywanie wynagrodzenia – do tego wszystkiego niezbędny jest rachunek bankowy. Dziś trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie gospodarstwa domowego bez wykorzystania konta osobistego. Banki, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, coraz częściej umożliwiają internetową obsługę popularnych ROR’ów. Czy konto dostępne online, to dobre rozwiązanie? Sprawdźmy.
Konta internetowe są dostępne niemal w każdym banku. Produkty tego typu dzielą się na typowe rachunki internetowe tzw. konta direct oraz na „tradycyjne” ROR’y, które można obsługiwać zdalnie. Oto kilka powodów, dla których warto skorzystać z takiego rozwiązania:
Dla wygody
Pierwszym powodem, dla którego warto skorzystać z internetowego dostępu do konta bankowego jest wygoda przeprowadzania operacji. Zrobienie przelewu, ustawienie zlecenia stałego, czy chociażby założenie lokaty nie wymaga już samodzielnej wizyty w oddziale, a tylko spędzenia kilku chwil przed ekranem swojego komputera. Tym samym wykonanie tych wszystkich operacji wymaga poświecenia dużo mniejszej ilości czasu oraz znacząco upraszcza całą procedurę.
Dla oszczędności
Kolejnym argumentem przemawiającym za kontem internetowym są oszczędności. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że operacje wykonywane zdalnie w większości przypadków są tańsze od tych przeprowadzanych w oddziale. Wynika to z faktu, że w tych pierwszych nie trzeba angażować żadnego pracownika bankowego. Owszem należy mieć na uwadze, że w kontach całkowicie internetowych (tzw. direct) banki pobierają opłaty, gdy klient będzie chciał wykonać jakąś operację w placówce, ale transakcje online są całkowicie darmowe.
Dla zarządzania
Innym udogodnieniem występującym w internetowych rachunkach bankowych jest to, że przy ich użyciu klient może w efektywny sposób zarządzać swoim budżetem domowym. W ofercie banków pojawiły się bowiem rozwiązania, które w sposób automatyczny analizują wpływy i wydatki na danym koncie osobistym i łączą je w odpowiednie grupy. Dzięki takim programom właściciel danego rachunku ma pełny obraz swojej sytuacji finansowej. Przykładem takiego rozwiązania może być „Finansometr” w ING Banku Śląski, czy „Meritum Planer” w Meritum Banku.
Internetowe rachunki bankowe były swego rodzaju skokiem technologicznym w polskiej bankowości. W jednej chwili ludzie otrzymali rozwiązanie ułatwiające obsługę konta i do tego jeszcze pozwalające oszczędzać pieniądze (darmowe prowadzenie ROR i większość przeprowadzanych operacji). Trzeba jednak zaznaczyć, że postęp w finansach nadal postępuje. Już teraz na rynku funkcjonują rozwiązania umożliwiające robienie przelewów przez sms’y, czy płacenie telefonem za zakupy. Co jeszcze przyniesie przyszłość? Zobaczymy…
Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl