Konta bankowe dla dzieci, czyli edukacja finansowa od małego

2013-08-13 11:34:41

Jeśli myślisz, że usługi bankowe przeznaczone są wyłącznie dla dorosłych – jesteś w wielkim błędzie. Banki na swój celownik biorą także najmłodszych, oferując im specjalne rachunki osobiste. Czym różnią się od tradycyjnych kont, ile kosztują i czy Twoje dziecko powinno posiadać taki rachunek? Przyglądamy się z bliska ofercie kont dla dzieci.

Większość produktów bankowych zarezerwowanych jest tylko dla osób pełnoletnich, w szczególności mowa tu o produktach kredytowych. Jednak nie powinien nikogo dziwić fakt, iż banki, jako instytucje zarządzające naszymi pieniędzmi, za potencjalnych klientów uważają również nasze najmłodsze pociechy. Jednak w tym przypadku chęć osiągnięcia bieżących zysków nie jest dla banków głównym motywem działania – tutaj liczą się zyski przyszłe. Oferując konta dziecięce, banki starają się przede wszystkim przyzwyczaić małych klientów do korzystania z usług finansowych oraz wyrobić w nich lojalność wobec własnej marki.
 
Po co dziecku rachunek bankowy?
 
Okazuje się, że nie tylko banki widzą korzyści w prowadzeniu rachunków dla najmłodszych. Pamiętajmy, że skorzystać na tym mogą głównie nasze dzieci, które już od wczesnych szkolnych lat będą mogły w praktyce poznawać zasady działania świata finansów. Zamiast dawać kieszonkowe w postaci gotówki, możemy przelewać je na oprocentowane konto dziecka, które z kolei widząc stopniowo rosnące odsetki z pewnością nabierze chęci do systematycznego oszczędzania i nauczy się zarządzać swoimi pieniędzmi. Co więcej, takie konto może okazać się dobrym prezentem dla dziecka, które poczuje, że robi duży krok w dorosłość.
 
Konto bankowe dla dzieci - zestawienie dostępnych ofert:
 
Zestawienie kont dla dzieci
Bank
Konto
Opłata za prowadzenie
Opłata za użytkowanie karty
Bank BPH
Cool Konto
0 zł
0 zł
ING Bank Śląski
Konto z Lwem Direct 13-18 lat
0 zł
0 zł
MultiBank
MultiKonto młodzieżowe
0 zł
0 zł
mBank
 izzyKONTO
0 zł
0 zł
Pekao
 Eurokonto Kieszonkowe
0 zł
0,99 zł
Toyota Bank
0 zł
1 zł
PKO Konto Pierwsze
0 zł
3 zł
Pekao
 Eurokonto Net
0 zł
3,98 zł
Deutsche Bank PBC
 db Smart
0 zł
5 zł
Raiffeisen Polbank
Rachunek Ale! Konto
2 zł
4 zł
Millennium
Konto Osobiste Junior
2 zł
4 zł
BOŚ Bank
Konto H2O
5 zł
1 zł
Eurobank
Konto Junior
3 zł
3,45 zł
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Jaką funkcjonalność mają konta bankowe dla dzieci?
 
Rachunki dla małoletnich klientów w zasadzie niczym nie różnią się od tradycyjnych kont. Środki gromadzone na rachunku mogą być oprocentowane, zaś posiadacz otrzyma kartę debetową i będzie miał możliwość dokonywania większości podstawowych operacji bankowych, takich jak zlecenie przelewu, wypłata gotówki z bankomatu czy nawet założenie lokaty terminowej. W przypadku kont dla dzieci powszechny jest już także dostęp do bankowości elektronicznej. Zasadniczą kwestią odróżniającą je od standardowych rachunków jest jedynie brak możliwości korzystania z debetu lub limitu kredytowego.
 
Opłaty, czyli ile to kosztuje?
 
Wysokość opłat za większość czynności związanych z użytkowaniem kont dla dzieci jest taka sama, jak w przypadku rachunków tradycyjnych. Jednak, co ważne, banki z reguły nie pobiorą opłaty za ich prowadzenie. Należy także sprawdzić, czy konto dziecięce nie musi być powiązane z kontem rodzica bądź opiekuna, choć większość banków oferuje je oddzielnie i nie wymaga od rodziców dziecka zakładania dodatkowo konta standardowego.
 
Dozwolone od lat… trzynastu

Posiadaczem rachunku dziecięcego mogą być najczęściej osoby, które ukończyły 13. rok życia i nie są pełnoletnie. To rodzice zobowiązani są do podpisania umowy o prowadzenie rachunku dla swojego dziecka, choć  są banki, w których dziecko samodzielnie może założyć konto, przedstawiając jedynie pisemną zgodę swojego prawnego opiekuna.

Chcesz podyskutować o kontach bankowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam