Wysoki konsumpcjonizm oraz chęć zaimponowania znajomym powodują, że coraz większa liczba osób sięga po kredyty bankowe. Często zdarza się nawet, że jedna osoba spłaca jednocześnie kilka zobowiązań, nad którymi trudno jest jej zapanować. Wybawieniem z tej sytuacji jest zaciągnięcie tzw. kredytu konsolidacyjnego. Czym jest i jakie są najważniejsze cechy takiego produktu? Sprawdźmy.
Kredyty konsolidacyjne pozwalają połączyć wszystkie dotychczasowe kredyty klienta w jedno zobowiązanie. Dzięki takiej operacji możliwe jest nie tylko obniżenie miesięcznego kosztu związanego z obsługą aktualnego zadłużenia (niższa rata), ale także znika konieczność „pilnowania” przez klienta wielu okresów spłaty. Wszak jeden kredyt to tylko jeden termin płatności raty.
Warunki uzyskania kredytu konsolidacyjnego nie różnią się wiele od tych, jakie obowiązują przy zaciąganiu każdego innego zobowiązania. Klient musi się liczyć z koniecznością poniesienia podobnych kosztów, czyli uiszczenia prowizji za udzielenie kredytu, z jego oprocentowaniem od którego zależy wysokość naliczanych odsetek, czy nawet z obowiązkiem zakupu odpowiedniego ubezpieczenia.
Oczywiście, aby klient mógł się ubiegać o kredyt konsolidacyjny, konieczne jest posiadanie przez niego zdolności kredytowej, czyli zdolności do terminowej spłaty takiego zobowiązania. Parametr ten w głównej mierze zależy od wysokości uzyskiwanych dochodów oraz od okresu na jaki dany kredyt ma zostać zaciągnięty. Z reguły im dłuższy okres spłaty, tym wyższa zdolność kredytowa klienta.
Kolejną istotną zmienną braną pod uwagę przy ubieganiu się o kredyt konsolidacyjny jest pozytywna historia kredytowa. To od niej bowiem zależy, czy klient w ogóle będzie mógł zaciągnąć nowe zobowiązanie. Jeśli w przypadku dotychczas posiadanych kredytów nie wystąpiły żadne opóźnienia w spłacie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby mógł on ubiegać się o konsolidację.
Olbrzymią zaletą kredytu konsolidacyjnego jest to, że rozwiązanie tego typu można znaleźć w stosunkowo dużej liczbie banków. Zanim jednak klient zdecyduje się na konkretną ofertę, koniecznie powinien sprawdzić jej warunki, gdyż różnice w poszczególnych instytucjach potrafią być naprawdę znaczące.
W przypadku kredytów konsolidacyjnych jest jednak jedno „ale”. Chodzi o całkowite koszty takich zobowiązań. Bardzo często dzieje się tak, że na skutek zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego, na stosunkowo długi okres, klient łącznie odda kredytodawcy więcej odsetek niż zwróciłby w sumie spłacając kilka kredytów przed ich skonsolidowaniem. Wszystko oczywiście jest spowodowane wydłużenie czasu spłaty - bank ma wobec tego więcej czasu na pobieranie kolejnych odsetek.
Dlatego przed skorzystaniem z kredytu konsolidacyjnego warto dobrze zaznajomić się ze specyfiką tego produktu, i dokładnie policzyć ile tak naprawdę będzie on kosztował.
Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl