Reklama

Artykuł

Obraz wprowadzający do artykułu

Kieszonkowe dla dzieci na wakacjach

konta osobiste

Letnie miesiące to czas, na który szczególnie czekają dzieci. Oprócz odpoczynku od szkoły, często wiąże się on dla nich z różnymi wyjazdami – do rodziny w innej miejscowości, na kolonie nad morzem, obozy sportowe czy też zagraniczne wojaże. Jak w tym czasie zapewnić pociechom wystarczająco dużo pieniędzy, a jednocześnie zminimalizować ryzyko ich kradzieży czy zgubienia?

Dzieci uwielbiają wakacje i związane z nimi małe i większe podróże. Wysyłając pociechę na zorganizowany wyjazd zazwyczaj nie trzeba martwić się o większość wydatków – noclegi i wyżywienie są opłacane wcześniej. Zawsze jednak warto zaopatrzyć najmłodszych w pieniądze na wypadek nieprzewidzianych wydatków oraz na drobne przyjemności.

Tradycyjnie: gotówka

Kieszonkowe wręczane w fizycznej postaci banknotów i monet jest najczęstszą formą, w jakiej dzieci otrzymują od rodziców pieniądze. Na wyjazd też zawsze dobrze jest zaopatrzyć je w niewielką kwotę w formie gotówkowej – nie wszędzie bowiem można zapłacić kartą.

Ten sposób wiąże się jednak ze sporym ryzykiem kradzieży lub zgubienia. Dlatego też większe kwoty lepiej przekazać dziecku w inny sposób.

Bezpiecznie: karta pre-paid

Wiele banków wprowadziło do swojej oferty karty przedpłacone (pre-paid), z których można korzystać tak, jak z tradycyjnych kart płatniczych: płacić za zakupy czy wypłacać gotówkę z bankomatu. Tym co je wyróżnia, jest brak powiązania z kontem osobistym – można korzystać jedynie ze środków, którymi karta została wcześniej doładowana.

Dzięki zabezpieczeniu transakcji kodem PIN kieszonkowe dziecka jest więc lepiej chronione przed kradzieżą. Rodzice natomiast, dzięki doładowaniu określonej kwoty i ewentualnemu ustawieniu dziennego limitu transakcji, mają kontrolę nad wydatkami pociechy.

Karta pre-paid sprawdza się również w wyjątkowych sytuacjach: w przypadku nagłej potrzeby większej ilości pieniędzy, rodzic może na odległość doładować kartę, jeśli zaś dojdzie do jej kradzieży istnieje możliwość zastrzeżenia jej i wycofania pozostałych środków.

Odpowiedzialnie: konto młodzieżowe

Od 13 roku życia dziecko może stać się posiadaczem konta osobistego, zazwyczaj z dołączoną do niego kartą debetową. Kieszonkowe w takiej sytuacji może otrzymywać bezpośrednio na konto i dysponować nim według uznania.

To rozwiązanie uczy mądrego zarządzania własnym budżetem. Pozwala też dziecku na większą swobodę finansową – ma ono do dyspozycji nie tylko kieszonkowe od rodziców, ale również zgromadzone przez siebie oszczędności. Jest również bezpieczne – płatności kartą do konta zazwyczaj zabezpieczone są numerem PIN, w niektórych bankach dają też rodzicowi możliwość kontroli pociechy, np. poprzez wyznaczenie dziennych limitów transakcji.
Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Reklama