W dzisiejszych czasach karta płatnicza znajduje się prawie w każdym portfelu. Są i tacy, którzy posiadają ich nawet kilka. Karty są nie tylko wygodnym rozwiązaniem np. podczas codziennych zakupów, ale i bezpieczniejszym niż noszenie przy sobie dużej kwoty w gotówce. Dlaczego niekiedy lepiej użyć karty debetowej, a innym razem kredytowej? Na czym polegają różnice w ich działaniu?
Karta płatnicza jest elektronicznym środkiem płatności pozwalającym na dokonywanie transakcji bezgotówkowych np. w punktach handlowo – usługowych, a także służy do wypłaty gotówki z bankomatu. Do kart płatniczych zaliczamy zarówno karty debetowe, jak i kredytowe, obciążeniowe czy przedpłacone.
Czym się różni karta kredytowa od karty debetowej?
Karty debetowe są dostępne dla każdego posiadacza konta bankowego, a ich otrzymanie nie niesie ze sobą wymogu posiadania comiesięcznych wpływów na konto (choć czasem odpowiednie wpływy powodują obniżenie lub brak opłaty za korzystanie z niej). Służy ona zarówno do dokonywania transakcji bezgotówkowych, jak i wypłat gotówki z bankomatu. Niestety - jedynie do wysokości środków zgromadzonych na koncie. Jeśli posiadamy jednak przyznany w banku debet lub tzw. kredyt odnawialny, wtedy możemy skorzystać z większych środków niż te na rachunku.
Karta kredytowa nie jest natomiast powiązana z kontem osobistym. Używając jej, niejako dysponuje się pieniędzmi banku. Dokonując nią transakcji korzysta się z przydzielonego przez bank limitu kredytowego, tym samym zadłużając się w ciężar karty. Wykorzystany limit można spłacić od razu albo w późniejszym terminie, całkowita spłata nie jest bowiem obowiązkowa. Raz w miesiącu należy spłacić jednak przynajmniej część kredytu.
Przy kartach kredytowych istnieje tzw. okres bezodsetkowy. Wynosi on maksymalnie 52-61 dni. Dopiero jeśli klient nie dokona spłaty w jego trakcie, bank zacznie naliczać wysokie odsetki. Część instytucji oferuje także dla swoich klientów różnego rodzaju plany ratalne, pozwalające rozłożyć wykorzystany limit z karty kredytowej na mniejsze raty przy dużo niższym oprocentowaniu niż standardowo na karcie.
Przy wypłacie gotówki kartą kredytową z bankomatu odsetki są natomiast zwykle naliczane od razu. Z tą operacją wiąże się także wysoka prowizja. Taka karta płatnicza nie służy więc do takich operacji, i lepiej unikać wypłat gotówki kartą kredytową.
Jak korzystać z kart debetowych i kredytowych? Kiedy lepiej użyć karty kredytowej a kiedy debetowej?
Jeśli nieumiejętnie korzystamy z kart płatniczych, musimy liczyć się z wysokimi kosztami. Kiedy zależy nam na wypłacie gotówki z bankomatu, wtedy zdecydowanie lepiej jest użyć karty debetowej - środki zostaną pobrane z konta i unikniemy wysokich prowizji. Natomiast kartę kredytową najlepiej używać do transakcji bezgotówkowych - szczególnie jeśli nie posiadamy zbyt wiele własnych środków na koncie osobistym.
Wtedy możemy skorzystać z długiego okresu bezodsetkowego albo nawet z rozłożenia zadłużenia na raty (jeśli wykorzystany limit jest wysoki i mamy świadomość, że nie będziemy w stanie spłacić tego jednorazowo). Część banków oferuje również różne programy rabatowe do kart kredytowych, więc nieraz istnieje nawet możliwość zyskania, płacąc nią za różne transakcje, usługi itp.
Jak widać, jedna karta płatnicza drugiej nie równa. Należy zawsze zwracać uwagę, jakiej się używa w danym momencie i zastanowić się, czy nie poniesiemy wysokich kosztów związanych z użyciem danej karty w niewłaściwy sposób.
Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl