Za dwa tygodnie upłynie termin rozliczenia się z fiskusem. W natłoku wiosennych porządków, przedświątecznych sprawunków i kwietniowych obowiązków podatkowych pamiętajmy o tym, aby drobną część naszego podatku przeznaczyć na cele społeczne. To przecież nic nie kosztuje. I wcale nie jest trudne, jak się niektórym wydaje.
Coraz więcej Polaków nie jest w stanie rozwiązywać szeregu problemów społecznych, wobec których bezsilne jest także Państwo. Z takimi wyzwaniami radzą sobie liczne fundacje i stowarzyszenia działające w obrębie tzw. III sektora. Wiadomo, że takie organizacje potrzebują pieniędzy, a jednym ze źródeł ich finansowania, obok dotacji z unijnych i sponsoringu, są wpływy od obywateli z tytułu przekazania przez 1 procenta kwoty stanowiącej ich podatek. Możliwość odliczenia 1 procenta naszego podatku pojawiła się w 2004 roku, po tym jak Ustawodawca wprowadził stosowne rozwiązania prawne w tym względzie. Jak odliczyć ów 1 procent?
Listę organizacji, które są uprawnionych do otrzymywania 1 procenta znaleźć można Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski. Znacznie łatwiej jednak skorzystać z internetu wpisując w pole wyszukiwania np. „wykaz organizacji pożytku publicznego za rok…”. Droga na skróty wiedzie nas do strony www.pozytek.gov.pl , na której umieszczono taki plik w formacie PDF. Jeśli nie potrafimy skorzystać z zasobów sieciowych, wystarczy udać do najbliższego urzędu skarbowego. Pracujące tam osoby powinny przedstawić nam taki wykaz.
oraz liczbę wyrażającą kwotę, którą chcemy przekazać na rzecz danej organizacji. Kwota nie może przekraczać 1 proc. podatku należnego, jaki wynika z rozliczenia, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Jeśli nasz podatek wyniósł więc 115, 12 zł, to w odpowiednie pole wpisujemy 115, 10 zł. Nie musimy wpisywać nazwy tej organizacji, co jest dużym udogodnieniem.
(i nie powinnyśmy) dokonywać żadnego przelewu. Płatność ta stanowi obowiązek naczelnika urzędu skarbowego.
1 lipca.