Jeden procent – jak go przekazać?

2011-04-18 11:47:40

Za dwa tygodnie upłynie termin rozliczenia się z fiskusem. W natłoku wiosennych porządków, przedświątecznych sprawunków i kwietniowych obowiązków podatkowych pamiętajmy o tym, aby drobną część naszego podatku przeznaczyć na cele społeczne. To przecież nic nie kosztuje. I wcale nie jest trudne, jak się niektórym wydaje.

Coraz więcej Polaków nie jest w stanie rozwiązywać szeregu problemów społecznych, wobec których bezsilne jest także Państwo. Z takimi wyzwaniami radzą sobie liczne fundacje i stowarzyszenia działające w obrębie tzw. III sektora. Wiadomo, że takie organizacje potrzebują pieniędzy, a jednym ze źródeł ich finansowania, obok dotacji z unijnych i sponsoringu, są wpływy od obywateli z tytułu przekazania przez 1 procenta kwoty stanowiącej ich podatek.   Możliwość odliczenia 1 procenta naszego podatku pojawiła się w 2004 roku, po tym jak Ustawodawca wprowadził stosowne rozwiązania prawne w tym względzie. Jak odliczyć ów 1 procent?

KROK 1 – wybór dowolnej organizacji pożytku publicznego (OPP)

Listę organizacji, które są uprawnionych do otrzymywania 1 procenta znaleźć można Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski. Znacznie łatwiej jednak skorzystać z internetu wpisując w pole wyszukiwania np. „wykaz organizacji pożytku publicznego za rok…”. Droga na skróty wiedzie nas do strony www.pozytek.gov.pl , na której umieszczono taki plik w formacie PDF. Jeśli nie potrafimy skorzystać z zasobów sieciowych, wystarczy udać do najbliższego urzędu skarbowego. Pracujące tam osoby powinny przedstawić nam taki wykaz.

KROK 2 - należy odnaleźć i wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym: PIT-28, PIT-36, PIT- 36L, PIT-37 lub PIT - 38.  
 
Tytuł tej rubryki brzmi: „WNIOSEK O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NALEŻNEGO NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO (OPP)”.Dane, które należy wpisać to numer KRS
oraz liczbę wyrażającą kwotę, którą chcemy przekazać na rzecz danej organizacji. Kwota nie może przekraczać 1 proc. podatku należnego, jaki wynika z rozliczenia, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Jeśli nasz podatek wyniósł więc 115, 12 zł, to w odpowiednie pole wpisujemy 115, 10 zł. Nie musimy wpisywać nazwy tej organizacji, co jest dużym udogodnieniem.
 
KROK 3 – podpisać i złożyć zeznanie podatkowe w terminie
 
Nie możemy zapomnieć o podpisie oraz terminowym rozliczeniu się z fiskusem. Nie musimy
(i nie powinnyśmy) dokonywać żadnego przelewu. Płatność ta stanowi obowiązek naczelnika urzędu skarbowego.
 
KROK 4 – na korektę zeznania podatkowego mamy tylko 2 miesiące
 
Jeśli złożyliśmy już zeznanie podatkowe, a nie dokonaliśmy w nim stosownego zapisu o przekazaniu 1 procenta naszego podatku (lub pomyliśmy jakiś inny błąd), to powinnyśmy dokonać korekty. Chcąc, by ten jeden procent trafił do którejś z organizacji pożytku publicznego, należy dokonać tej korekty nie później niż w terminie 60 dni od uplywu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. W tym roku jest 2 maja, zatem na takie posunięcie mamy czas do
1 lipca.
Paweł Puchalski
 
Comperia.pl

 

 

Ekspert Comperia.pl