Połowa czerwca to początek sezonu wakacyjno-urlopowego. Dla wielu osób wypoczynek w tym czasie jest równoważny z wyjazdem turystycznym. To jednak kosztuje – jak można więc sfinansować wakacje?
Wszystkie większe wydatki, w tym także wakacyjne wyjazdy, najlepiej jest finansować oszczędnościami. Odpowiednio wcześniej gromadzone środki, nawet w formie małych kwot, pozwolą w końcu zebrać odpowiednią sumę. Nie każdy jednak na co dzień pamięta o oszczędzaniu, a planując wakacyjne wyjazdy na początku sezonu nie ma już czasu na zbieranie „grosza do grosza”. W takiej sytuacji można rozważyć wykorzystanie finansowania zewnętrznego i zgłosić się do banku po kredyt.
Limit?
Najłatwiejszą formą jest wykorzystanie limitu w koncie. Bank przyznaje go do określonej kwoty, z której można korzystać nawet gdy własnych środków na rachunku zabraknie. Wpływ środków na konto automatycznie spowoduje spłatę zadłużenia i odnowienie się limitu. Jakie są koszty tego rozwiązania? Banki pobierają prowizję za przyznanie limitu – bez względu na to czy zostanie on wykorzystany czy też nie. Dług, jak każde zobowiązanie wobec banku podlega też oprocentowaniu – już od pierwszego dnia korzystania z niego, jednak tylko za faktycznie wykorzystaną kwotę. Do zalet tego rozwiązania można natomiast zaliczyć korzystny dostęp do gotówki – wypłaty z bankomatów mogą być darmowe (w zależności od rodzaju rachunku).
Karta?
Na pierwszy rzut oka podobnym rozwiązaniem wydaje się być karta kredytowa – również pozwala ona korzystać ze środków ponad sumę środków zgromadzonych przez jej właściciela. Oba produkty znacznie jednak się od siebie różnią. Karta kredytowa zazwyczaj wiąże się z ustaloną opłatą za korzystanie z niej, w wielu bankach aktywni klienci mają możliwość uniknięcia tej opłaty. Co więcej, wykorzystanie dostępnych środków może być bezpłatne – każda karta kredytowa zapewnia kilkudziesięciodniowy okres bezodsetkowy, podczas którego oprocentowanie transakcji bezgotówkowych nie jest naliczane. Spłata zadłużenia w tym czasie nie będzie więc wiązała się z dodatkowym kosztem. Niestety wadą korzystania z tego produktu są zwykle wysokie opłaty za wypłatę środków z bankomatu. Po przekroczeniu okresu bezodsetkowego zobowiązanie zaczyna też podlegać oprocentowaniu, z reguły wyższemu niż w przypadku wspomnianego wcześniej limitu w rachunku.
Kredyt?
Wakacje zawsze można też sfinansować zaciągniętym na ten cel kredytem gotówkowym. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o przyznanie takiego produktu bank przeleje środki na rachunek klienta, który bez przeszkód będzie mógł z nich korzystać. Spłata takiego zobowiązania zostanie rozłożona na raty, których ilość będzie odpowiadać potrzebom klienta. Zaletą tego rozwiązania jest dostępność – oferuje je większość banków, w różnych wariantach kwotowych i czasowych, dzięki czemu można wybrać optymalną propozycję. Wadą rozwiązania jest jednak jego stosunkowo wysoka cena.
Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl