Jak zadbać o bezpieczeństwo pieniędzy i kart podczas EURO 2012?

2012-06-04 14:02:57

Podczas EURO 2012 na stadionach, w strefach kibica, a także w pubach i innych miejscach, gdzie gromadzić się będą piłkarscy fani, warto zadbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Jak?

Płać kartą zbliżeniowo

Po pierwsze, dobrze jest zostawić w domu gotówkę, lub wziąć ze sobą tylko niewielką kwotę. Lepiej przestawić się na obrót bezgotówkowy. W strefach kibica, za wyjątkiem warszawskiej, gotówka w ogóle nie będzie akceptowana.

Jedynym dostępnym środkiem płatniczym będą tam karty wyposażone w technologię zbliżeniową. Płatność zostanie zatem wykonana w kilka sekund, tylko poprzez podsunięcie karty o czytnika. To wielka oszczędność czasu.

A co, jeśli ktoś karty zbliżeniowej nie posiada? W strefie kibica w specjalnych punktach będą dystrybuowane karty przedpłacone wydane przez Pekao S.A. Więcej o kartach pre-paid podczas EURO 2012 dowiesz się stąd.

Chroń swoją kartę

Oczywiście, kluczem jest by być bardzo uważnym i ostrożnym i uważać na swoją kartę kredytową czy kartę do konta osobistego. Ale wiadomo - w ferworze futbolowych emocji łatwo jest zgubić „plastik”, lub paść ofiarą kieszonkowca. Co wówczas zrobić? Przede wszystkim - zadzwonić pod całodobowy, specjalny numer banku (lub pod nr infolinii, wtedy zostanie się przełączonym do odpowiedniego działu) i zastrzec utraconą kartę, czyli po prostu ją zablokować.

Optymalnie jest zatem „przewidzieć” problemy wcześniej, i zapisać sobie gdzieś taki numer. Jeśli jednak nie zna się numeru telefonu, pod którym można zastrzec swoją kartę, należy udać się do placówki swojego banku.

Dobrze jest także płacąc kartą np. w barze cały czas mieć ją na oku i nie pozwolić np. na zabranie jej na zaplecze. Oczywiście, trzeba też sprawdzić, czy sprzedawca nie wpisał zbyt dużej kwoty do terminala.

Z kolei wypłacając pieniądze z bankomatu należy dokładnie popatrzyć wokoło, czy nie kręci się ktoś podejrzany. Z jednej strony dobrze jest unikać miejsc na uboczu, a z drugiej także bardzo zatłoczonych. Pod żadnym pozorem nie wolno trzymać karteczki z zapisanym kodem PIN wraz z kartą debetową. Wpisując PIN w bankomacie zakrywaj klawiaturę drugą dłonią.

Obcokrajowcy poinformowani

Narodowy Bank Polski, we współpracy z Policją, przygotował kampanię informacyjną „Bezpieczne pieniądze. Podaj dalej”. Instytucje te stworzyły materiały informacyjne w kilku wersjach językowych, w formie papierowej (setki tysięcy ulotek i broszur dystrybuowanych na stadionach, w autobusach przewożących kibiców, w strefach kibica, na przejściach granicznych, lotniskach, dworcach a nawet w komisariatach) i elektronicznej (w Internecie oraz w formie bezpłatnych aplikacji na urządzenia mobilne). Zawarte są w nich wiadomości dotyczące wymiany walut, a także obrotu gotówkowego i bezgotówkowego w Polsce.

Obcokrajowcy mogą z materiałów dowiedzieć się m.in. jak wyglądają banknoty i monety w Polsce, jak sprawdzić ich autentyczność, a nawet jakie banknoty już zostały wycofane z użytku.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński