Co zrobić aby pozbyć się zadłużenia?

2015-11-13 13:55:00

Kredyty, pożyczki, karty czy choćby zakupy na raty to tylko niektóre rozwiązania, które nieświadomego konsumenta mogą doprowadzić do nadmiernego zadłużenia i tym samym pozbawić go wolności finansowej. Wynika to z faktu, że wszystkie te produkty nieumiejętnie używane prowadzą do punktu, w którym stanie się on zakładnikiem własnej konsumpcji. Nadmierne zadłużenie sprawi, że będzie on pracować wyłącznie po to, aby spłacać zaciągnięte wcześniej zobowiązania. Co zrobić gdy już znajdziemy się w takiej sytuacji? Jak sprawnie pozbyć się pochopnie nabranych zobowiązań?

Produkty kredytowe powstały z myślą o ułatwianiu życia klientom poprzez udostępnianie im finansowania zakupu różnych dóbr czy usług. Trzeba jednak pamiętać, że zaciągane w zbyt dużej ilości wyrządzają więcej szkody niż pożytku. Oto kilka sposobów na to, jak pozbyć się "niechcianych" kredytów i szybko wyjść z pętli zadłużenia.

  

Stop z długami

Pierwszym i najważniejszym krokiem służącym do uregulowania swojej sytuacji kredytowej jest całkowite zaprzestanie zaciągania nowych zobowiązań. Choć to zadanie brzmi trochę lakonicznie, to pamiętajcie, że nie uda nam się zapanować nad zadłużeniem jeśli do swojego budżetu domowego będziemy dokładać coraz to kolejne zobowiązania.

Trzeba mieć plan, czyli akcja "inwentaryzacja"

Drugim zadaniem stojącym przed osobą pogrążoną w długach jest sporządzenie dokładnej listy posiadanych zobowiązań. I nie chodzi tutaj tylko o wypisanie wysokości samych rat kredytowych, ale także o pełne informacje na temat kwoty aktualnego zadłużenia oraz pozostałego okres do spłaty. Takie informacje uda się uzyskać dzwoniąc na infolinię bankową lub z harmonogramu spłaty będącego nieodłączną częścią umowy kredytowej.

Istotną kwestią jest to aby podczas tworzenia listy wypisać wszystkie posiadane przez siebie zobowiązania, czyli oprócz zwykłych kredytów bankowych powinniśmy dodać także limity odnawialne, dług na kartach kredytowych, a nawet szybkie pożyczki.

Harmonogram wyjścia z zadłużenia

Kolejnym etapem pozbywania się długu jest już sama spłata posiadanych zobowiązań. Ale trzeba zaznaczyć, że owa operacja nie może być przeprowadzana tak jak dotychczas, tylko musi ona zostać odpowiednio zaplanowana.

Jedną z głównych zasad efektywnego wychodzenia z pętli zadłużenia jest spłacanie swoich zobowiązań w odpowiedniej kolejności. Na pierwszy ogień powinny pójść tzw. szybkie pożyczki. Produkty te nie dość, że są jednymi z najdroższych na rynku to właśnie je najłatwiej spłacić (udzielane na krótki okres).

Po pozbyciu się wszystkich chwilówek należy przejść do spłacania tradycyjnych zobowiązań gotówkowych lub ratalnych. Ważne jest, aby w pierwszej kolejności spłacać kredyty z najkrótszym okresem spłaty. Dzięki temu, po ich całkowitym uregulowaniu w naszych budżetach domowych szybko powstanie nadwyżka, którą będzie można przeznaczyć na spłatę, a nawet nadpłatę kolejnego kredytu itd.

Następne w kolejce (po zwykłych „gotówkach”) czekają wszystkie karty kredytowe oraz limity odnawialne. Tego typu długi będzie można pokonać dopiero wtedy, gdy w naszych domowych finansach powstanie nadwyżka, którą zaoszczędziliśmy z braku konieczności spłat chwilówek i pożyczek gotówkowych (spłacone w pierwszej kolejności).

Skąd wziąć pieniądze?

Opisany powyżej plan pozbywania się zadłużenia wygląda dobrze na papierze, ale przynajmniej na początku może być trudny do zrealizowania. Problemem w pierwszej fazie naszej walki z zadłużeniem może być brak wystarczającej ilości pieniędzy. Na szczęście trudność tą można w łatwy sposób pokonać.

Po pierwsze, osoba która jest mocno zdeterminowana do pozbycia się długów, może znaleźć dodatkową pracę i w ten sposób na stałe zwiększyć swoje dochody.

Po drugie, dodatkowy zastrzyk gotówki można uzyskać wyprzedając rzeczy, z których aktywnie nie korzystamy. Mogą to być płyty CD, książki a nawet rower treningowy stojący za szafą. Nie ma znaczenia co sprzedamy, ważne jest tylko aby pozbyć się wyłącznie tych aktywów, z których obecnie nie korzystamy.

Kredyty zaciąga się wyjątkowo szybko, ale ich spłata trwa już bardzo długo.

Pozbywanie się długów to trudne i bardzo żmudne zadanie. Co więcej, bez przygotowania sobie odpowiedniej strategii cały nasz wysiłek może okazać się nieskuteczny i prędzej doprowadzić do wybuchu frustracji niż do osiągnięcia zamierzonego efektu. Dlatego wygrać ze swoim zadłużeniem mogą wyłącznie osoby, którym naprawdę na tym zależy.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam