Jak sprzedać mieszkanie kupione na kredyt? Cz. 2

2013-06-03 13:59:32

Czy mieszkanie wzięte na kredyt jest własnością banku? Czy muszę uzyskać jego zgodę , żeby sprzedać nieruchomość? Co powinienem zrobić, kiedy spadek płynności finansowej nie pozwala mi terminowo regulować rat kredytowych? Na te i kilka innych pytań odpowiada Comperia.pl.

Rosnąca cena franka szwajcarskiego już niejednego kredytobiorcę hipotecznego doprowadziła na skraj płynności finansowej. Budżety domowe wielu Polaków decydujących się na finansowanie nieruchomości za pieniądze banku, przechodziły testy na wytrzymałość.

Jak pisaliśmy już w części pierwszej niniejszego poradnika, mieszkanie nabyte na kredyt jest naszą własnością i możemy nim swobodnie dysponować. Wbrew obiegowej opinii, wcale nie musimy pytać banku o zgodę.

Ten bowiem nie jest współwłaścicielem kredytowanego mieszkania, a posiada jedynie wpis hipoteczny, który stanowi zabezpieczenie wierzytelności kredytowej na rzeczy cudzej. Pozwala to bankowi zaspokajać swoje roszczenia wywodzone z udzielonego kredytu, bezpośrednio z finansowanej nieruchomości. Ma on do tego prawo w pierwszej kolejności, przed wierzycielami osobistymi każdoczesnego właściciela mieszkania.

Mimo że możemy autonomicznie dysponować naszą własnością, jest pewien problem, na który możemy napotkać próbując sprzedać mieszkanie z bankiem wpisanym do księgi wieczystej. Najprawdopodobniej nie znajdziemy klienta chętnego na zakup takiej nieruchomość, bez wcześniejszego uregulowania ze strony dotychczasowych właścicieli zobowiązania wobec banku. Tylko wtedy wierzyciel wystawi odpowiednie zaświadczenie, które pozwoli wykreślić go z księgi wieczystej.

Nieco upraszczając przebieg procedury zakupu na kredyt nieruchomości, która już jest kredytowana, musimy przejść przez następujące etapy. Umawiamy się z nabywcą u notariusza, gdzie podpisujemy  przedwstępną umowę sprzedaży dotyczącą przedmiotowej nieruchomości. Kupujący idzie z nią do swojego banku i tam załatwia formalności kredytowe. Przelew środków ląduje na naszym koncie lub bezpośrednio na koncie banku nas kredytującego.

Kiedy pieniądze zostaną zaksięgowane, bank wystawi zaświadczenie o spłacie kredytu. Z tym dokumentem udajemy się do sądu wieczystoksięgowego i wykreślamy dotychczasowy wpis o hipotece. Nabywca może w tym momencie ustanowić nowy wpis o hipotece, która stanowić będzie zabezpieczenie spłaty kredytu dla jego banku. Ten zapewne będzie nalegał, do czasu faktycznego ustanowienia na jego rzecz wpisu hipotecznego, by nowy właściciel mieszkania płacił specjalne ubezpieczenie kredytu lub na ten okres podniesie mu oprocentowanie.

Na szczęście dla sprzedającego, to już nie jego problem, bowiem transakcja sprzedaży nieruchomości jest dla niego zakończona w momencie wykreślenia kredytującego go do tej pory banku z księgi wieczystej.

W następnym artykule napiszemy między innymi o innych formach sprzedaży nieruchomości nabytych na kredyt.

Autor: Jakub Tomaszewski
Comperia.pl

Jakub Tomaszewski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam