Karty kredytowe w naszych portfelach to już codzienność-banki liczą wydane sztuki plastikowego kredytu w milionach. Karta to bardzo dobry wynalazek w bankowości, ale nieumiejętne korzystanie z niej czy nawet nieodpowiedni wybór karty kredytowej może sprawić, że zapłacimy za niego o wiele więcej niż powinniśmy. Dlatego dziś Comperia przedstawia krótki poradnik jak posługiwać się kartą kredytową. Sprawdź i nie przepłacaj już więcej!
Karta kredytowa to nie jest tradycyjny kredyt bankowy. Plastik, który otrzymujemy w banku to potencjalny kredyt, który możemy wykorzystać lub nie.
Ale nawet zapłata w sklepie kartą kredytową nie oznacza, że od razu korzystasz z kredytu. Nie korzystasz, więc nie płacisz! Jak to możliwe? Dzieje się tak dzięki okresowi bezodsetkowemu a więc liczbie dni w czasie których korzystasz z limitu na karcie bez podnoszenia kosztów odsetek. Okres ten może wynosić kilkanaście albo kilkadziesiąt dni w zależności od banku i rodzaju konta. Obecnie wg. danych naszej porównywarki średni okres bezodsetkowy dla karty zwykłej wynosi 51 dni a dla karty złotej 55 dni! Czyli na przykład przez 51 dni nie płacisz odsetek-w czasie jednak tych 51 dni musisz spłacić wykorzystany miesiąc wcześniej kredyt. Jeśli tego nie zrobisz to bank od razu naliczy odsetki!
Pamiętaj! Czym dłuższy okres bezodsetkowy, tym potencjalnie karta kredytowa jest tańsza!
Opłata za wydanie czy niskie oprocentowanie?
Aby dobrze wybrać kartę kredytową i później odpowiednio z niej korzystać, powinieneś określić co jest dla Ciebie ważniejsze: opłata za wydanie, czy oprocentowanie karty kredytowej? Na jakiej podstawie dokonać wyboru?
Po prostu określ czy będziesz w terminie (a więc w ramach okresu bezodsetkowego) spłacać zadłużenie na karcie kredytowej. Jeśli:
- Twoja odpowiedź jest na TAK, to ważniejsze dla Ciebie są koszty otrzymania i użytkowania karty (opłata za wydanie, wznowienie, ewentualne dodatkowo płatne usługi ubezpieczeniowe). Oprocentowanie schodzi na dalszy plan, ponieważ i tak nie będziesz ponosił jego kosztów.
- Twoja odpowiedź brzmi NIE, to oprocentowanie karty kredytowej powinno stanowić główne kryterium wyboru najlepszej karty. Po prostu lepiej zapłacić opłatę za wydanie karty a mieć w ten sposób kartę z niskim oprocentowanieM i płacić niższe odsetki od wykorzystanego limitu.
Porównaj najlepsze karty kredytowe na rynku!
Ubezpieczenia
Korzystanie z karty kredytowej jest nierozerwalnie związane z ubezpieczeniami. Możesz spotkać się z różnymi rodzajami ubezpieczeń-od tych najbardziej niezbędnych (ubezpieczenie od kradzieży karty) po być może zbędne (ubezpieczenie spóźnienia lotu, ubezpieczenie na życie-któreś z kolei…, ubezpieczenie ochrony prawnej).
Ich koszt może być zawarty w cenie karty (zwykle opłata za wydanie karty pokrywa jednak tylko najprostsze ubezpieczenia) lub będziesz musiał za nie dodatkowo zapłacić. Sprawdź więc, które ubezpieczenie jest dla Ciebie niezbędne i ile ewentualnie będzie Ciebie ono kosztować.
Kradzież lub zaginięcie karty zgłoś natychmiast!
Jeśli zauważyłeś, że Twoja karta zaginęła, to natychmiast zgłoś to na Policę oraz do banku zastrzegając kartę. Ważne byś to zrobił jak najszybciej, ponieważ w większości kart kredytowych ubezpieczenie od bezprawnego użycia karty działa określony czas (zwykle 48 lub 72 godziny) od daty kradzieży do momentu zastrzeżenia karty. Jeśli więc zbyt późno zastrzeżesz kartę to ubezpieczenie może nie pokryć transakcji zrobionych przez złodzieja.
Visa albo MaterCard
Wybierając kartę kredytową zastanów się również, który system rozliczenia będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni: Visa (rozliczana w dolarach amerykańskich) czy MasterCard (rozliczana w większości przypadków w euro). Jeśli płacisz kartą w strefie euro to po to, by uniknąć podwójnego przewalutowania lepiej korzystać z karty MasterCard rozliczanej w euro. Jeśli podróżujesz w różne zakątki świata, to w Twoim portfelu powinny być karty dwóch wspominanych powyżej organizacji płatniczych. W zależności, czy jesteś w „strefie dolarowej” czy „eurowej” powinieneś korzystać z odpowiedniej karty kredytowej.
Więcej na temat tego jaką kartę (Visa czy MasterCard) wybrać znajdziesz tutaj>>
Chcesz podyskutować o kartach kredytowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kartach kredytowych!
Comperia.pl