Pisaliśmy o tym, że kredyty świąteczne rzadko różnią się od standardowej oferty banku. No, poza starannym, marketingowym opakowaniem. Jak zatem znaleźć perełkę w gąszczu reklam i informacyjnego szumu? Radzi Comperia.pl
Z dostępem do informacji jest z jednej strony co raz lepiej, z drugiej jednak gorzej. Tradycyjne media ustępują kroku taniej, wszechobecnej, zawsze dostępnej sieci internet. To jest plus. Minus jest jednak taki, że nie jesteśmy w stanie przefiltrować zalewu wysyłanych do nas komunikatów i wybrać tych rzetelnych, obiektywnych, profesjonalnych. Dotyczy to również oferty bankowej.
Zdefiniuj ważne dla Ciebie kryteria
Do każdej wycieczki należy się starannie przygotować, również do tej po usługach bankowych. W tym przypadku nie chodzi o planowanie miejsc godnych zobaczenia. Raczej o wskazanie najważniejszych parametrów oferty kredytowej. Kwota minimum 2000 PLN, raty koniecznie równe, możliwość wcześniejszej spłaty w każdym momencie, rata maksimum 200 PLN, brak jakichkolwiek dodatkowych ubezpieczeń, itd., itp.. Lista życzeń może być różna. Ważne jednak, aby wiedzieć czego się chce. Istotnie ułatwi to rozmowę z bankowym konsultantem.
Poszukiwanie ofert – nie lada wyzwanie
Przeszukanie rynku w celu znalezienia najlepszego kredytu świątecznego to dopiero wyzwane. Konsultant każdej infolinii zachwala rozwiązania swojego banku. Wskazuje jedynie na zalety oferty, co jest skądinąd zrozumiałe. Zachęca do spotkania z doradcą, którego celem będzie również przekonanie Cię do oferowanego produktu. Jak przefiltrować całość tej wiedzy i podjąć optymalną decyzję? Po pierwsze trzymaj się zdefiniowanej wcześniej „listy życzeń” i w oparciu o nią zadawaj konkretne pytania. Po drugie skorzystaj z kilku źródeł informacji: znajomi, porównywarki finansowe, fora internetowe, znajomi. Na koniec podsumuj plusy i minusy każdego rozwiązania i wybierz najlepsze.
Drogą gotówkę warto szybko spłacić
Niestety każdy kredyt trzeba spłacać – ten świąteczny również. Ponieważ kosztuje Cię co najmniej kilkanaście procent rocznie postaraj się go spłacić w miarę możliwości szybko. Wprawdzie płacona co miesiąc rata może nie jest duża, jednak gdy podsumujesz całość oddanych do banku odsetek to dojdziesz do wniosku, że usługa jednak kosztuje… No ale święta były udane.
Policz koszty!
Większość kosztów związanych z kredytem gotówkowym odzwierciedla rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO). Parametr ten składa się na nie tylko z oprocentowania nominalnego, ale również ubezpieczenia, prowizji i kosztów związanych z dodatkowymi produktami.
Comperia.pl