Co miesiąc Polacy zawierają z bankami ok. 80 tys. umów na karty kredytowe. Czy wszyscy z nich wiedzą, jak z tego produktu korzystać? Comperia.pl przygotowała vademecum użytkownika karty kredytowej.
Czym dokładnie jest okres bezodsetkowy?
Wykonując transakcję bezgotówkową kartą kredytową, zaciąga się niejako kredyt, który przez określony czas jest nieoprocentowany. Taki okres nazywa się bezodsetkowym. Podkreśla się, że w zależności od banku może on wynieść od 51 do 61 dni, ale trzeba przy tym pamiętać, że to jego MAKSYMALNA DŁUGOŚĆ. Maksymalny okres bezodsetkowy dla danej transakcji nie zaczyna się wraz z jej zawarciem. Jego początkiem jest pierwszy dzień miesięcznego cyklu rozliczeniowego. Przyjmując, że rozpoczyna się on pierwszego dnia każdego miesiąca, okres bezodsetkowy dla transakcji wykonanych w tym cyklu rozliczeniowym także rozpoczyna się tego dnia.
Innymi słowy, jeśli cykl rozliczeniowy zaczął się 1 października, a okres bezodsetkowy może wynieść maksymalnie np. 56 dni, to skończy się on 25 listopada dla wszystkich transakcji wykonanych w październiku - zarówno tej dokonanej 1, jak i 31 października. Jeśli do tego czasu nie spłaci się wszystkich długów z października, bank zacznie pobierać odsetki, i to także wstecz, tj. od dnia wykonania danej transakcji. Oprocentowanie kart kredytowych wynosi ok. 20 proc. w skali roku, a co miesiąc należy spłacać zazwyczaj przynajmniej 5 proc. zadłużenia.
Więcej o okresie bezodsetkowym można dowiedzieć się stąd.
Uwaga na opłatę za kartę
Bardzo często opłaty za wydanie czy użytkowanie karty zależne są od aktywności klienta w korzystaniu z niej. Można je ominąć lub wydatnie zmniejszyć, jeśli wykona się w miesiącu czy roku określoną ilość transakcji, lub wyda się określoną kwotę (kilkaset złotych miesięcznie). Dopasujmy więc kartę kredytową do swoich możliwości, aby niepotrzebnie nie przepłacać. Wybierz kartę dopasowaną do potrzeb
Dziś w kartach kredytowych można przebierać jak w ulęgałkach. Banki w rozmaity sposób starają się zainteresować swoją ofertą klientów. Zwroty kilku procent łącznej kwoty wszystkich transakcji w miesiącu (tzw. moneyback), programy rabatowe u partnerów, możliwość zbierania punktów za transakcje i wymiana ich na nagrody, ubezpieczenia podróżne, assistance, concierge - między innymi tak banki zachęcają do aktywnego korzystania z kart kredytowych. Wybierając więc „plastik” dla siebie warto znaleźć taką ofertę, z której będzie się czerpało dodatkowe korzyści.
Karta kredytowa kusi - nie daj się jej omotać
Na koniec porada właściwie z pogranicza psychologii. Bardzo łatwo wydaje się pieniądze kartą kredytową, łatwiej niż gotówkę, bo nie widać w portfelu ulatniających się banknotów. To właśnie karta kredytowa wpędza wiele osób w spiralę zadłużenia. Trzeba więc ten „plastik” użytkować odpowiedzialnie, i nie wykorzystywać całego limitu nań z myślą, że „jakoś to będzie”.
Tutaj druga część porad dotycząca użytkowania kart kredytowych - jakich transakcji się wystrzegać i dlaczego. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl