Użytkując karty kredytowe bardzo istotną kwestią jest rozróżnienie transakcji bezgotówkowych i gotówkowych. W przypadku tych drugich nie przysługuje bowiem okres bezodsetkowy.
Z dala od bankomatów
Wypłata pieniędzy z bankomatu kartą kredytową powinna być rozwiązaniem ostatecznym, gdy potrzeba gotówki jest naprawdę pilna. Te operacje bowiem są inaczej traktowane przez banki niż wypłaty kartami debetowymi, dołączonymi do konta osobistego. Po pierwsze, za wypłatę z bankomatu kartą kredytową pobrana zostanie opłata, i to wcale nie niska. Wynosi kilka procent (ok. 3 proc.) wypłacanej kwoty, min. 7 zł, w dodatku banki często ustalają minimalną kwotę takiej prowizji na 5, 7 czy 10 zł. Te opłaty są niezależne od bankomatu, z którego wypłaca się środki (w przypadku kart do kont osobistych przynajmniej wypłaty z bankomatów są darmowe, a coraz częściej ze wszystkich bankomatów w kraju bez wyjątku).
Co więcej, wypłata gotówki kartą kredytową z bankomatu traktowana jest przez banki jak transakcja gotówkowa. To oznacza, że nie przysługuje w jej przypadku okres bezodsetkowy, czyli odsetki zaczną być naliczane od razu. Podobnie jak wypłaty z bankomatów traktowane są oczywiście także wypłaty gotówki z kasy banku.
Przelew z karty kredytowej? Sprawdź jaką masz kartę.
Sporo banków udostępnia posiadaczowi karty kredytowej możliwość wykonywania przelewów z jej rachunku. Można zrealizować go w oddziale, na Infolinii lub w Internecie.
Po pierwsze jednak należy sprawdzić, czy bank traktuje przelew z rachunku karty kredytowej jako transakcję bezgotówkową czy gotówkową. Tylko w tym pierwszym przypadku obowiązuje okres bezodsetkowy. Niestety, tylko dla około połowy banków w Polsce przelew z rachunku karty kredytowej to transakcja bezgotówkowa.
Po wtóre natomiast, warto zwrócić uwagę na opłaty za zrealizowanie transferu środków z rachunku karty kredytowej. Rzadko są one wykonywane za darmo. Częściej pobierane są z tej przyczyny prowizje w wysokości kilku czy nawet kilkunastu złotych.
Przelew z karty kredytowej - dowiedz się więcej.
Co jest transakcją bezgotówkową?
Jakie operacje wobec tego można wykonywać kartą kredytową, nie narażając się na koszty i natychmiastowe rozpoczęcie naliczania odsetek od powstałego w ich skutek zadłużenia? To wszelkie płatnością nią w terminalach w punktach usługowo-handlowych, tj. w sklepach, supermarketach, stacjach benzynowych, restauracjach, hotelach, kasach biletowych itp. To także płatności w Internecie czy telefoniczne, oraz doładowania telefonu komórkowego w bankomacie.
Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl