Jak decyzje RPP wpływały na kredyty gotówkowe?

2014-04-23 18:23:00

Zakup roweru, organizacja świąt, czy wyjazd na majówkę - to wszystko wymaga poniesienia sporych wydatków. W celu ich sfinansowania znaczna część osób wspomaga swój budżet domowy kredytami gotówkowymi. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, jak w okresie ostatnich 2 lat zmieniała się cena takich zobowiązań.

Kredyty gotówkowe to, obok kart kredytowych, jedne z najpopularniejszych produktów służących do sfinansowania różnego typu wydatków. Swoją popularność zawdzięczają głównie prostej konstrukcji oraz względnie dużej dostępności - produkty tego typu oferowane są bowiem przez niemal każdy bank działający na terenie naszego kraju.

Przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego warto zwróci uwagę na jego cenę. Do podstawowych kosztów związanych z takimi zobowiązaniami zaliczamy jego oprocentowanie, prowizję pobieraną za uruchomienie oraz, w wybranych przypadkach, ubezpieczenie. Wskaźnikiem, który wydaje się najlepiej oddawać wszystkie koszty kredytowe, jest RRSO, czyli roczna rzeczywista stopa oprocentowania.

Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła zbadać, jak element ten zmieniał się na przestrzeni ostatnich 2 lat, czyli w okresie obniżek stóp procentowych dokonanych przez Narodowy Bank Polski. Za podstawę przeprowadzenia analizy uznano kredyt gotówkowy na kwotę 5 tys. złotych zaciągany na okres 36 miesięcy.



Pierwsza obniżka stóp procentowych przeprowadzona przez Narodowy Bank Polski miała miejsce w listopadzie 2012 roku. Stopa referencyjna spadła wtedy z poziomu 4,75 proc. do 4,5 proc. Kolejnych obniżek RPP dokonywała jeszcze siedmiokrotnie, aż do lipca 2013 roku. Efektem tych działań był spadek stopy referencyjnej (będącej odnośnikiem do kształtowania się ceny pieniądza na rynku międzybankowym) do 2,5 proc., czyli poziomu nie notowanego nigdy w historii polskiej polityki pieniężnej.

Początkowo wskaźnik RRSO kredytów gotówkowych nie pokazywał, że decyzje NBP wpływają na jego wartość. Do kwietnia 2013 roku zawierał się w przedziale od około 22 do 23 proc. Zmiana tej tendencji nastąpiła w kwietniu 2013 roku - od tego czasu aż do dziś wartość tego parametru systematycznie spada.

Równo 12 miesięcy temu (kwiecień 2013 rok) średnie RRSO analizowanego kredytu wynosiło 21,97 proc., podczas gdy obecnie jest to 18,93 proc. Można zatem stwierdzić, że koszty kredytów gotówkowych spadły na skutek działań (obniżki stóp) przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski. Aczkolwiek cała reakcja tej zmiennej nastąpiła z lekkim opóźnieniem.

Spadek poziomu średniego RRSO kredytów gotówkowych to dobra informacja dla wszystkich osób zainteresowanymi takimi zobowiązaniami, oznacza bowiem niższe koszty związane z obsługą takich kredytów.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam