Reklama
Artykuł

Inwestycje od podszewki, czyli jak działa fundusz inwestycyjny
Pomnażanie, oszczędzanie, lokowanie - wszystkie te określenia nieodłącznie związane są z pieniędzmi. A jeśli o pieniądzach mowa, to doskonale wiadomo, że każdy chciałby mieć ich jak najwięcej. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest lokowanie nadwyżek w fundusze inwestycyjne. Comperia.pl odpowiada na pytania, czym są i jak działają takie podmioty?
Definicja
Fundusze inwestycyjne to instytucje zbiorowego lokowania środków pieniężnych w instrumenty rynku finansowego. W praktyce oznacza to, że klienci przekazują funduszom posiadane przez siebie nadwyżki pieniężne, po czym są one inwestowane w różnego typu aktywa występujące na rynku. Mogą to być na przykład akcje, obligacje, nieruchomości, waluty czy też surowce.
Cała operacja nie jest zbytnio skomplikowana i nie wymaga od klienta specjalistycznej wiedzy. W momencie dokonywania wpłaty należy tylko wybrać odpowiednią strategię inwestycyjną, która jest zgodna z naszą akceptacją ryzyka, natomiast samym zarządzaniem zgromadzonymi środkami zajmują się specjaliści.
Typy
Na rynku najczęściej można spotkać dwa typy funduszy inwestycyjnych. Pierwsze to fundusze inwestycyjne otwarte (FIO), a drugie to fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ). Różnica pomiędzy nimi polega przede wszystkim na wielkości i typie instrumentów, jakie emitują.
Fundusze inwestycyjne otwarte w sposób ciągły emitują jednostki uczestnictwa, które klient nabywa lub umarza w dowolnym momencie. Fundusze inwestycyjne zamknięte z kolei, emitują certyfikaty inwestycyjne, których ilość jest z góry określona, a samego umorzenia można dokonać tylko w określonych terminach.
Niewątpliwą zaletą certyfikatów inwestycyjnych jest to, że są one często notowane na giełdzie papierów wartościowych, co znacznie ułatwia inwestorowi wyjście z inwestycji.
Historia
Fundusz inwestycyjny to nazwa stosowana obecnie, wcześniej na podmiot, który świadczył tego typu usługi używano określenia fundusz powierniczy. Nazwa powierniczy pochodzi od słowa powierzać, co w przypadku takiej instytucji oznaczało głównie: oddać w zarządzanie.
Pierwszy w Polsce fundusz powierniczy uruchomił w lipcu 1992 roku Pioneer. Działał on w oparciu o ustawę: „Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych”, która była jednocześnie podstawą utworzenia w naszym kraju Giełdy Papierów Wartościowych. Fundusz nosił nazwę Pioneer zrównoważony i działał praktycznie samodzielnie przez okres blisko trzech lat. Potem wraz z upływem czasu i wprowadzaniem nowelizacji w/w ustawy zaczęły pojawiać się nowe podmioty świadczące podobne usługi, a samą nazwę fundusz powierniczy zastąpiono określeniem fundusz inwestycyjny. Jednak zasada działania takich instytucji pozostała taka sama.
Rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce ma już 20 lat. Przez ten czas byliśmy świadkami wielu zmian nie tylko w gospodarce, ale także w sposobie działania tego typu podmiotów. W następnym artykule przestawione zostaną podstawowe rodzaje funduszy inwestycyjnych.
Jacek Kasperczyk
Comperia.pl