Efektywne prowadzenie działalności gospodarczej wymaga nie tylko odpowiednich predyspozycji, ale także odpowiedzialnego zarządzania finansami. Nie od dziś wiadomo, że każda firma stara się jak najbardziej ograniczać koszty swojej działalności. Szukanie oszczędności najlepiej zacząć od podstawowych produktów bankowych, takich jak chociażby konto firmowe.
Firmowy rachunek bankowy jest jednym z podstawowych elementów każdej działalności gospodarczej. Jest wykorzystywany nie tylko do codziennego przeprowadzania operacji finansowych, ale także do całościowego zarządzania finansami danej firmy.
Opłaty pobierane zarówno za prowadzenie takiego konta, jak i za wykonywanie podstawowych operacji znacząco wpływają na koszty działalności mikroprzedsiębiorstwa. Na szczęście na rynku funkcjonują instytucje, w których prowadzenie konta firmowego nic nie kosztuje.
Dlaczego za darmo?
Jednym z głównych powodów, dla których banki mogą zaproponować firmom darmowe konta jest przeniesienie ich obsługi do Internetu. Klienci sami mogą dokonywać wszystkich transakcji, bez konieczności odwiedzania oddziału. Darmowe rachunki przedsiębiorcy mogą znaleźć m.in. w Banku BPH - konto Biznes Symetria Direct, ING Banku Śląskim - Konto z Lwem Direct, czy też Deutsche Banku - rachunek dbNET Biznes.
Kolejnym aspektem, który znacząco może wpłynąć na opłaty za użytkowanie konta jest aktywność jego posiadacza. Instytucje finansowe bardzo chętnie odstępują od pobierania opłaty za prowadzenie konta, jeśli klient w przyjętym okresie rozliczeniowym utrzymuje saldo na rachunku w odpowiedniej wysokości. Do banków, które odstępują od pobierania opłat za prowadzenie konta firmowego zaliczamy m.in. FM Bank, Raiffeisen Bank czy Getin Bank.
Kryterium aktywności jest także stosowane do innego produktu bankowego dedykowanego małym firmom. Mowa o karcie debetowej - dokonanie określonej ilości transakcji lub też wykonanie płatności za określoną kwotę powoduje, że banki nie naliczają opłaty za jej obsługę. Takie warunki swoim klientom stawiają np. BZWBK, Credit Agricole oraz Inteligo.
Propozycję darmowego konta firmowego można znaleźć praktycznie w każdym banku. Warto jednak pamiętać, że sam rachunek nie jest najważniejszy. Istotna jest także wysokość opłat pobieranych za wykonywanie podstawowych operacji bankowych tj. przelewy z konta, obsługa karty debetowej, wypłaty z bankomatów, czy też dostęp do usług dodatkowych jak np. pakiety assistance.
Szczegółowe zestawienie banków zawierające informacje nt. opłat odnoszących się do rachunków firmowych można znaleźć tutaj
Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl