Bank Polskiej Spółdzielczości Spółka Akcyjna z siedzibą centrali w Warszawie został utworzony 15 marca 2002 roku przez przyłączenie przez Gospodarczy Bank Południowo Zachodni S.A. pięciu Banków - Banku Unii Gospodarczej S.A., Lubelskiego Banku Regionalnego S.A., Małopolskiego Banku Regionalnego S.A., Rzeszowskiego Banku Regionalnego S.A., oraz Warmińsko Mazurskiego Banku Regionalnego S.A. Jest to Bank oparty na tradycjach spółdzielczych dominujący w sektorze bankowości spółdzielczej w Polsce. Bank BPS wspiera i uzupełnia potencjał finansowy oraz ludzki zrzeszonych banków spółdzielczych. Jak sam się określa bank jest "wiarygodny, konkurencyjny, bezpieczny i nowoczesny - dla akcjonariuszy oraz klientów".
Jeśli chodzi o działalność operacyjną, to bank ten specjalizuje się w kompleksowej obsłudze samorządów, przemysłu rolnego i rolnictwa, handlu, rzemiosła i turystyki.
Bank BPS wraz z innymi bankami spółdzielczymi oraz instytucjami typu SKOK chce wykorzystać zamieszanie na rynkach finansowych jakie powstało w 2008 i 2009 roku i przede wszystkim mocniej poinformować rynek o swoim istnieniu. A przy okazji podkreślić swoją niezależność od kapitału zagranicznego i stabilność finansową. Czy jest szansa, że np. Bank BPS stanie się tak popularny jak inne banki komercyjne? Tak raczej się nie stanie. Niemniej jednak, podobnie, jak w przypadku np. Banku Pocztowego banki spółdzielcze zmieniają swój wizerunek i chcą być postrzegane jako nowoczesne instytucje oferujące dostęp do swoich produktów nie tylko w oddziałach, ale również poprzez kanały bankowości elektronicznej. Poza tym Bank BPS uczestniczy w programie dopłat do kredytów hipotecznych "Rodzina na swoim", co przy wzrastającej popularności tego programu również pozytywnie wpływ na markę banku.
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. reprezentuje polski sektor bankowości spółdzielczej poprzez członkostwo w Komitecie Wykonawczym międzynarodowej organizacji zrzeszającej banki spółdzielcze z 18 krajów na całym świecie.
Bank BPS jest bankiem, w których większościowy udział w kapitale zakładowym posiadają polskie podmioty gospodarcze o ponad 145-letniej tradycji - banki spółdzielcze. Wraz z bankami spółdzielczymi Bank BPS tworzy najsilniejsze w Polsce Zrzeszenie Banków Spółdzielczych. Zrzesza 350 Banków Spółdzielczych, co stanowi ok. 60% sektora bankowości spółdzielczej oraz współpracuje z Krakowskim Bankiem Spółdzielczym.
Bank działa na terenie całej Polski. Poprzez swoją sieć 80 placówek i ponad 3000 bankomatów bez prowizji Bank BPS obsługuje klientów korporacyjnych, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz klientów indywidualnych.
Bank BPS posiada szeroką ofertę produktową dla potencjalnych klientów- od kont dla firm i klientów indywidualnych po karty kredytowe, kredyty gotówkowe czy kredyty hipoteczne. Bank posiada również bogatą ofertę lokat bankowych.