Wpływ kursu walutowego i oprocentowania na wartość zadłużenia zależy od tego, przy jakim kursie i marży kredyt był zaciągany. Co miesiąc Comperia śledzi te zmiany i przenosi je na aktualną wartość zadłużenia Twojego kredytu
Analizujemy zmiany poziomu całkowitego zadłużenia pozostającego do spłaty dla przykładowego kredytu o wartości 300 tys. zł. Czy warto teraz sprzedać mieszkanie z kredytem we frankach? A może lepiej nadpłacić kredyt lub go przewalutować czy refinansować? By podjąć optymalną decyzję, na bieżąco powinieneś wiedzieć, ile jesteś winny bankowi w danym momencie.
Rynek kredytów hipotecznych jest bardzo dynamiczny - początkowo złoty bardzo się umacniał, później wyraźnie stracił na wartości, banki oferowały niskie marże, by później stopniowo je podwyższać. Comperia.pl na bieżąco śledzi wpływ kursów walutowych oraz zmiany stóp procentowych na kredyty hipoteczne zaciągnięte w styczniu:
• 2008 roku
• 2009 roku
Jeśli masz sugestie lub pytania do Indeksu zadłużenia, chcesz dowiedzieć się jak wygląda dokładnie Twoje indywidualne saldo zadłużenia i jak je regularnie mierzyć, pisz na adres: uwagi@comperia.pl
Aktualne wartość kredytu do spłaty - stan na koniec czerwca 2009 roku
Historia zmiany wartości zadłużenia w zależności od zmiany stóp procentowych i kursów walutowych dla kredytu w CHF
Kredyt zaciągnięty w styczniu 2008
Kredyt zaciągnięty w styczniu 2009
Sytuacja kredytobiorców spłacających kredyty walutowe w czerwcu się nie poprawiła, a wprost przeciwnie. We wszystkich analizowanych przypadkach wysokość kredytu pozostała do spłaty wzrosła. Wszystkiemu winien średni kurs spłaty kredytu w bankach: kurs franka do złotego wzrósł z poziomu 3,01 do 3,08 zł.
W przypadku kredytów złotowych wysokość kredytu pozostała do spłaty zmniejszyła się w stosunku do maja. Spadek ten nie był jednak tak duży z uwagi na wzrost stawki WIBOR i co za tym idzie oprocentowania kredytów hipotecznych w złotych. Średni 3-miesięczny WIBOR wzrósł z poziomu 4,5 proc. w maju do 4,65 proc. w czerwcu.
Karol Wilczko
Comperia.pl