Opłata za prowadzenie rachunku, opłata za przelew, zlecenie stałe – to tylko część kosztów utrzymywania rachunku.
Opłaty za transakcje, dokonywane za pośrednictwem kont osobistych, stanowią pokaźny przychód banków. Statystyczny użytkownik konta każdego miesiąca wypłaca pieniądze z rachunku (w oddziale lub z bankomatu) i dokonuje kilku przelewów. Za te wszystkie operacje trzeba płacić. Wysokość opłat zależy od banku, rodzaju operacji i sposobu jej zlecenia (w oddziale, przez internet, telefon). W interesie klientów jest więc szukanie najtańszych rozwiązań.
Wysokość opłaty za prowadzenie konta w dużej mierze zależy od jego rodzaju i liczby dostępnych w jego ramach usług. Zwykle opłata za prowadzenie konta wynosi od kilku do kilkunastu złotych. Darmowe konta oferowane są często młodzieży i studentom. Opłata za konto może być też uzależniona od miesięcznych wpływów na konto.
Najtańsze są usługi, które nie wymagają angażowania pracownika banku. Sporą oszczędność daje więc korzystanie z systemu bankowości elektronicznej. Przelewy dokonywane za pośrednictwem konta internetowego są kilka razy tańsze od zlecanych w oddziale. Ich koszt wynosi 0-2 zł, podczas gdy za papierowy można zapłacić nawet 5 zł. Przelewy na rachunki w tym samym banku z reguły są bezpłatne.
Do podstawowych opłat należą też opłata z użytkowanie karty debetowej, zlecenie stałe i za transakcje wymiany walut.
Comperia.pl