W grudniu, w większości banków temat hipotek zszedł na drugi plan. Przez ostatnie cztery tygodnie nie wydarzyło się nic, co wyraźnie zmieniłoby poziom pobieranych marż przez banki. Powodem takiego stanu rzeczy były trwające do końca 2010 roku promocje.
Sprawdź teraz najlepsze kredyty hipoteczne w naszej porównywarce!
Średnia marża kredytów złotowych w kwocie 300 tys. zł, stanowiącej 80 proc. wartości nieruchomości wyniosła w ostatnim miesiącu 2,4 proc. W stosunku do poziomu listopadowego był to minimalny skok w górę, ponieważ średnia ta wynosiła w tamtym okresie 2,38 proc.
Kosmetyczna zmiana dokonała się również w przypadku ofert pakietowych, w ramach których wraz z kredytem hipotecznych klient zobowiązuje się do zakupu i korzystania z dodatkowych produktów banku. Średnia marża promocyjnych kredytów udzielanych w naszej rodzimej walucie spadła z 1,67 proc do 1,66 proc.
Trzeci miesiąc z rzędu nie zmienił się przeciętny poziom marż kredytów denominowanych do franka szwajcarskiego oraz dolara amerykańskiego. Wyniósł on odpowiednio 5,64 proc. i 6,53 proc. dla kredytów standardowych (bez promocji) oraz 4,08 proc. i 4,99 proc. dla kredytów sprzedawanych w ramach cross-sellingu.
Ucieszą się zapewne klienci, którzy planują zadłużyć się w europejskiej walucie. Średni koszt finansowania w przypadku kredytów udzielanych w euro, choć nieznacznie, to jednak znów się obniżył. Wartość średniej marży w ostatnim miesiącu ukształtowała się na poziomie 3,82 proc. (wcześniej 3,87 proc.) oraz w ramach promocyjnych ofert- 2,43 proc. (wcześniej 2,53 proc.), a wszystko to za sprawą zniżek jakich dokonały w swojej ofercie dwa banki-Deutsche Bank oraz DnB Nord.
Rok 2010 rozpoczęliśmy ze stawkami marż na poziomie wynoszącym odpowiednio: 3,25 proc. (w ramach ofert pakietowych: 2,49 proc.)-kredyty złotowe; 5,57 proc. (w ramach ofert pakietowych: 3,7 proc.)- kredyty frankowe; 5,65 proc. (w ramach ofert pakietowych: 3,7 proc.)- kredyty dolarowe oraz 4,70 proc. (w ramach ofert pakietowych: 3,3 proc.)- kredyty udzielane w euro. Skończyliśmy go natomiast ze średnimi poziomami marż niższymi o 0,85 pkt. proc. i 0,83 pkt. proc. oraz 0,88 pkt. proc. i 0,87 pkt. proc. w przypadku kredytów przyznawanych odpowiednio w złotych polskich oraz euro; wyższymi o 0,07 pkt. proc. i 0,38 pkt. proc. oraz 0,88 pkt. proc. i 1,29 pkt. proc. w przypadku kredytów udzielanych kolejno we frankach szwajcarskich oraz dolarach amerykańskich.
Wraz z początkiem stycznia w wielu bankach kończą się promocje gwarantujące czasowe obniżki marż bądź zwolnienie z kosztów okołokredytowych. W najbliższym okresie spodziewać się więc należy nowych promocji i dalszej walki o klienta, który szuka kredytu hipotecznego.
Natalia Czaplewska
Analityk porównywarki finansowej Comperia.pl