FM Bank PBP miesza - na rynku pojawił się BIZ Bank i Bank Smart

2014-06-13 15:16:00

W poniedziałek 9 czerwca ruszył BIZ Bank. Na próżno szukać jednak tej nazwy w rejestrach Komisji Nadzoru Finansowego - BIZ Bank to wyłącznie nazwa handlowa, pod którą zaczął działać FM Bank PBP. Dwa dni później instytucja zrobiła następny krok - ruszył Bank Smart, który ma być pierwszym w Polsce bankiem mobilnym.

Dlaczego FM Bank PBP stał się BIZ Bankiem? Bank chce w ten sposób wzmocnić swój wizerunek banku dla firm. Należy jednak wiedzieć, że bank dalej działa na mocy licencji FM Banku PBP - nazwa handlowa BIZ Bank znaczy tylko tyle, że to nią bank będzie się posługiwał m.in. w przekazach medialnych. To sytuacja analogiczna np. do tej Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego, który szerzej znany jest jako neoBANK, czy Spółdzielczego Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie, bardziej znanego jako SK Bank.

Wprowadzenie nazwy handlowej BIZ Bank nie będzie miało większych konsekwencji dla dotychczasowych klientów FM Banku PBP. Warunki ofert nie zostały zmodyfikowane, umów nie trzeba aneksować, numery rachunków czy kart kredytowych pozostają bez zmian, ustanowione zlecenia stałe czy przelewy odroczone pozostają w mocy. Siłą rzeczy zmieniły się adresy strony internetowej czy serwisu bankowości elektronicznej, a także nazwy produktów (zwykle po prostu poprzez dodanie cząstki „BIZ”). Oddziały banku przejdą rebranding. Dla osób, które nie posiadają konta osobistego w BIZ Banku, a zechcą założyć w tej instytucji lokatę, przygotowano serwis SMART Lokaty Online.

To jednak dopiero początek niespodzianek, jakie na ten tydzień przygotował FM Bank PBP. W środę ruszył Bank Smart. Dla uściślenia - to także nie oddzielny bank, ale marka FM Banku PBP. Formalna zatem Bank Smart będzie działał na podobnej zasadzie jak np. Bossa Bank czy BGŻOptima, czyli oszczędnościowo-inwestycyjne „odnogi” kolejno BOŚ Banku i Banku BGŻ.

Bank Smart to pierwszy w Polsce bank wyłącznie na urządzenia mobilne. Na razie gama usług instytucji jest mizerna i ogranicza się do konta osobistego i oszczędnościowego - oferty dla siebie znajdą zarówno klienci indywidualni, jak i firmowi. Ale zapewne to nie ostatnie słowo bankierów, może nie od razu Bank Smart zbudowano.

Z pewnością natomiast tym, co może kusić, jest poziom opłat. Prowadzenie konta i użytkowanie karty jest bezwarunkowo darmowe, podobnie przelewy internetowe. Choć tabela opłat i prowizji jest krótka i przejrzysta, nie brakuje w niej jednak także haczyków. Między innymi ten, iż z bankomatów za darmo będzie można korzystać tylko do końca roku. Potem bezpłatne będą tylko 3 pierwsze wypłaty w miesiącu, każda kolejna będzie oznaczała koszt 5 zł. Imponujący jest też poziom oprocentowania rachunku oszczędnościowego - standardowe 4 proc. to wynik dystansujący konkurencję o lata świetlne. Z drugiej strony - tylko jeden darmowy przelew z niego w miesiącu (każdy kolejny to 5 zł) to bezpieczna norma na rynku, tymczasem konkurencja pozwala na wypłacanie nawet zupełnie bez ograniczeń (BGŻOptima).

Z pewnością nowoczesne, choć nie pionierskie, są funkcjonalności aplikacji mobilnej Banku Smart. Mowa między innymi o możliwości automatycznego sczytania danych ze zdjęcia dowodu osobistego w celu wypełnienia wniosku o otwarcie rachunku, czy funkcjonalności głosowego sterowania. Mimo iż oba te rozwiązania pierwszy zastosował Meritum Bank, nadal jest to pewna nowinka.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam