Leasing to przede wszystkim usługa dla przedsiębiorców. Jednak 1 lipca 2011 roku także klienci indywidualni otrzymali jednak taką samą możliwość. Gdzie udać się po leasing dla firmy, a gdzie dla siebie jako osoby indywidualnej? Jakie są w Polsce firmy leasingowe? Które są najpopularniejsze?
Mówiąc o leasingu, przede wszystkim na myśl przychodzi leasing pojazdów. To prawda, statystycznie tylko co trzecia „rzecz” brana w leasing nie jest pojazdem. Według danych Związku Polskiego Leasingu, firmy leasingowe w I połowie 2013 r. sfinansowały zakup ponad 76 tys. pojazdów, wobec liczby niemal 116,5 tys. ogółu ilości środków (ruchomości i nieruchomości).
W tej ostatniej liczbie największy udział miał Europejski Fundusz Leasingowy S.A., leasingując ponad 17,5 tys. środków, w tym niemal 10 755 pojazdów (najwięcej, bo ponad 6 tys. stanowiły auta osobowe) oraz ponad 5,5 tys. maszyn i urządzeń. Europejski Fundusz Leasingowy dystansuje inne firmy leasingowe, m.in. Raiffeisen Leasing Polska S.A. z 11,3 tys. środków, Getin Leasing S.A. (niemal 11 tys.) i BZWBK Leasing S.A. (ponad 9 tys.).
Ogólnie na polskim rynku działa kilkadziesiąt przedsiębiorców zajmujących się leasingiem. 31 firm leasingowych zrzeszonych w Związku Polskiego Leasingu stanowią 90 proc. rynku leasingowego w Polsce.
Leasing w Polsce to przede wszystkim oferty dla przedsiębiorstw. Tylko nieliczne firmy leasingowe mają w swojej ofercie leasing konsumencki. Do tych instytucji należą przede wszystkim Masterlease, Getin Leasing oraz VB Leasing.
Warto przypomnieć, że w leasing wziąć można nie tylko pojazdy. Choć przytoczone powyżej statystyki świadczą jednoznacznie o tym, że to one są najczęstszym leasingowanym środkiem, to firmy leasingowe oferują także maszyny i urządzenia, sprzęt i oprogramowanie komputerowe, a nawet nieruchomości. Także w ramach leasingu konsumenckiego teoretycznie można użytkować np. telewizor.
Comperia.pl