Emerytura bez stresu, czyli jak być niezależnym od ZUS-u

2012-06-22 10:40:19

Zmiany w systemie emerytalnym oraz niepewna sytuacja co do wysokości przyszłych świadczeń powodują, że coraz większa liczba osób zastanawia się nad wysokością swojej emerytury. Wszelkie doniesienia prasowe oraz wyliczenia wielu ekspertów świadczą, że wysokości przyszłych emerytur mogą stanowić około 1/3 wysokości ostatniego pobranego wynagrodzenia. Jak załatać tę lukę? Porównywarka finansowa Comperia.pl przedstawia trzy metody emerytalnego oszczędzania.

Z punktu widzenia dzisiejszych 20-sto, 30-sto i 40-stolatków wiek emerytalny wydaje się dość abstrakcyjnym pojęciem. Nie wolno jednak lekceważyć tego problemu, lepiej zawczasu zapewnić sobie źródło dodatkowych pieniędzy na spokojną jesień życia. Na szczęście na rynku finansowym dostępnych jest wiele sposobów gromadzenia środków na przyszłą emeryturę.

III filar

Pod pojęciem III filaru występują specjalne programy przygotowane przez ustawodawcę, umożliwiające samodzielne odkładanie pieniędzy na emeryturę. Plusem takich rozwiązań jest zwolnienie osoby oszczędzającej z konieczności płacenia podatku dochodowego od wypracowanych zysków (IKE - Indywidualne Konta Emerytalne) lub też ulga odliczana od podstawy opodatkowania ujmowana w rozliczeniu PIT (IKZE - Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego). Wadą obydwu wymienionych rozwiązań jest z góry określona wysokość wpłat w danym roku kalendarzowym.

W ramach trzeciego filaru działa jeszcze jeden program wspierający oszczędzanie na emeryturę. Mowa o PPE, czyli pracowniczych programach emerytalnych. PPE tworzone są w zakładach pracy z inicjatywy pracodawcy, za zgodą reprezentacji pracowników. Może do nich przystąpić każdy pracownik, spełniający warunki określone w umowie zakładowej. Wysokość podstawowej składki odprowadzanej do PPE nie może przekroczyć 7 proc. wynagrodzenia brutto pracownika. PPE można znaleźć w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych oraz w towarzystwach funduszy inwestycyjnych.

A może samemu?

Innym sposobem na zapewnienie sobie dodatkowych środków na emeryturze jest regularne odkładanie nadwyżek finansowych wykorzystując do tego celu produkty bankowe. Na rynku funkcjonuje wiele różnych rozwiązań pozwalających dokonywać takiej operacji efektywnie i w sposób mało skomplikowany.

Pierwsze z nich to tzw. PSO, czyli plany systematycznego oszczędzania. Polegają na tym, że osoba zainteresowana zawiera z wybraną instytucją finansową (bank, towarzystwo ubezpieczeniowe czy towarzystwo funduszy inwestycyjnych) odpowiednią umowę, w której zobowiązuje się wpłacać określoną kwotę przez z góry ustalony okres. Instytucja finansowa z kolei zobowiązuje się zadbać o to, aby otrzymane od klienta pieniądze były pomnażane w sposób jak najbardziej odpowiedzialny i efektywny. Oczywiście, podczas podpisywania umowy klient musi wybrać strategię inwestycyjną, zgodną z jego wewnętrzną akceptacją ryzyka.

Innym sposobem, który można wykorzystać do odkładania pieniędzy są podstawowe produkty bankowe, takie jak - lokata bankowa, czy konto oszczędnościowe. Co prawda uzyskane na nich oprocentowanie nie należy do najwyższych (około 5 proc.), ale produkty te są praktycznie wolne od ryzyka. Wszystkie środki zgromadzone na depozytach oraz rachunkach bankowych podlegają gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do kwoty 100 tys. euro.

Sposobów na odkładanie pieniędzy na emeryturę jest naprawdę wiele. Wybór najodpowiedniejszego zależy tylko i wyłącznie od zamożności i skłonności do ryzyka samego oszczędzającego. Warto jednak poważnie podejść do tematu, ponieważ na emeryturze każda dodatkowa kwota może okazać się niezwykle przydatna.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk