Działka budowlana a rolna - gdzie bank widzi różnicę ? Podpowiada Comperia.pl

2013-08-13 10:18:48

Ziemia to ziemia? Jak każdy mądry inwestor powie, najważniejsza jest lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Banki jednak różnicują ofertę kredytową raczej z innego punktu widzenia -formy prawnej gruntu. Dla banku działka budowlana to nie to samo co działka rolna. Dlaczego? Tłumaczy Comperia.pl

Istotą kredytu hipotecznego jest jego zabezpieczenie na nieruchomości. To polisa dla banku. Jak tylko kredytobiorca okaże się niewypłacalny, bank położy rękę na jego posiadłości. Dlatego hipoteki mogą być udzielane na wiele lat i przy relatywnie niskim oprocentowaniu. Ale pod warunkiem, że nieruchomość stanowi faktyczne zabezpieczenie, a nie jedynie teoretyczne.

Nie każdy chce być rolnikiem
 
Wartość działki pośrednio wyznacza popyt. Ziemia w atrakcyjnej lokalizacji, z prawną możliwością wybudowania domu, z dostępem do mediów stanowi łakomy kąsek. Z kolei rolne, niezadrzewione poletko, służące do upraw zbóż może długo szukać amatora. Oczywistym jest więc, że bank chętniej udzieli hipoteki pod opcję numer jeden i najpewniej odrzuci wariant drugi. W sytuacji potencjalnej windykacji kredytu będzie miał po prostu problem ze znalezieniem nabywcy na grunty orne.
 
Porównaj kredyty hipoteczne na działki rolne i znajdź najlepszy dla siebie!
 
Dokumenty potwierdzą status działki
 
Odpis z księgi wieczystej i w uzupełnieniu wypis z rejestru gruntów wskażą przeznaczenie działki. Uzupełnieniem tych informacji może być uchwalane przez gminę studium zagospodarowania przestrzennego terenu. Wskazuje ono na planowane zmiany w zakresie możliwości użytkowania gruntów. Może ono potwierdzać teoretyczną możliwość szybkiego przekształcenia ziemi rolnej w budowlaną. Fakt ten będzie stanowił istotny punkt w negocjacjach z bankiem. Działka „prawie” budowlana ma większą szansę zyskać aprobatę banku.
 
Kto skredytuje działkę rolną?
 
Ziemia rolna to atrakcyjny sposób na inwestycję. Dzisiaj tania, ale po przekształceniu w przyszłości na budowlaną może zyskać na wartości kilku-, a nawet kilkunastokrotnie. Dlatego amatorów tej formy inwestowania nie brakuje. Z kolei na palcach jednej ręki można wskazać banki umożliwiające kredytowanie zakupu ziemi rolnej. A nawet, kiedy to robią, oferta nie należy do tanich. Doświadczenia naszych klientów sugerują skorzystać z oferty Metrobanku, BOS-ia i BGŻ. Sukcesu jednak nie gwarantujemy.
 
Chcesz podyskutować o rynku nieruchomości? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam