Doradca kredytowy czy sprzedawca? Sprawdź na kogo trafisz!

2009-10-23 14:46:32

Zadaniem doradcy jest udzielenie porady, wskazanie lepszej z dostępnych opcji. Sprzedawca nie bardzo ma taką możliwość, bo lada najczęściej mieści tylko jeden produkt. Przed zakupem produktu finansowego warto zdać sobie sprawę, kim jest Twój konsultant. Doradcą kredytowym czy sprzedawcą?

Cecha wspólna doradcy i sprzedawcy to dążenie do zawarcia transakcji. Po pierwsze dlatego, że taki jest target nałożony przez przełożonych. Po drugie od wyników sprzedażowych najczęściej zależy wynagrodzenie. To co odróżnia obie role, niezależnie od szyldu wiszącego nad biurkiem, to zakres faktycznie oferowanych usług. Im mniejszy ich zbiór tym doradca bardziej staje się sprzedawcą.
 
Pamiętaj, gdzie jest Twój interes
 
Korzystanie z usług finansowych jest jak kupowanie bułek na śniadanie. Po prostu się to robi. Można jednak robić zakupy w drogim osiedlowym sklepie albo w tańszym supermarkecie. Zawsze coś za coś. Dokładnie tak samo jest z usługami bankowymi. Jednak ich porównywanie to już nie jest bułka z masłem. Sztuka trudna, często wymaga konsultacji. Cała rzecz w tym, żeby odbyły się z doradcą, a nie sprzedawcą. O wyborze produktu powinny decydować jego finansowe parametry, a nie urok konsultanta.
 
Idziesz do doradcy finansowego? Przygotujemy Cię na to spotkanie!
 
Jak rozpoznać sprzedawcę?
 
Pracownik danego banku sprzedaje usługi swojego pracodawcy. Trudno dyskutować z tym argumentem. Wprawdzie zdarza się, że ma w ofercie produkty konkurencji, ale raczej dotyczy to funduszy inwestycyjnych niż kredytów, kart kredytowych, czy rachunków bankowych. Jeżeli jesteś więc w banku, to rozmawiasz ze sprzedawcą w pełnej krasie, który wskaże wszystkie atuty posiadanych produktów. O ofercie konkurencji musisz przekonać się sam.
 
Nieco inaczej ma się sprawa z pośrednikami finansowymi. Ci teoretycznie dysponują większą paletą możliwości. Bywa jednak, że bardziej preferują sprzedaż jednych, a innych mniej. Zweryfikuj to, pytaj, sprawdzaj swojego rozmówcę. Dlaczego nie ta oferta? Czemu ta jest lepsza? Itp., itd.. Nabierz pewności, że masz do czynienia z profesjonalnym doradcą.
 
Pytaj znajomych, czytaj fora
 
Zanim złożysz podpis na umowie zaciągnij języka wśród znajomych. Szukaj również potwierdzenia słuszności decyzji na internetowych forach. Może być tak, że istotne cechy produktu są pisane małym druczkiem. Nie przekonaj się o tym fakcie za późno.
 
Masz swoje przemyślenia na temat doradców finansowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam