Wybór najlepszego kredytu, konsolidacja posiadanych zobowiązań. Inwestycje? W akcje, fundusze, lokaty czy obligacje? Jak zorientować się w gąszczu dostępnych na rynku produktów finansowych? W jaki sposób najlepiej zaplanować swoje finanse na okres kilku, a może i kilkunastu lat? Dobry doradca finansowy to skarb i warto z nim się spotkać. Comperia.pl uzasadnia dlaczego!
Pomimo tego, iż z gospodarką w pełni kapitalistyczną mamy do czynienia od niespełna 20 lat, to już dziś w gąszczu ofert bardzo łatwo się pogubić. Rynek zmienia się tak szybko, iż informacje, które posiadaliśmy na dany temat jeszcze parę miesięcy temu są już dawno nieaktualne.
Powiedzmy sobie szczerze, dla osoby niepracującej w branży finansowej bycie na bieżąco ze wszystkimi zmianami jest praktycznie niemożliwe. Jak zatem planować swoje wydatki w sytuacji o bardzo niepełnej i niepewnej informacji? Bez wątpienia najlepszym wyjściem jest wizyta u doradcy. Comperia.pl pokazuje dlaczego.
Masz swoje przemyślenia na temat doradców finansowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
Wybór kredytu
Aktualnie na polskim rynku bankowym mamy ponad 20 znaczących graczy. Każdy z nich w swojej ofercie posiada co najmniej po 20 produktów każdego z kredytów. Kredyty hipoteczne, pożyczki hipoteczne, kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe, karty kredytowe – one zaś posiadają swoje specyficzne cechy. Aż trudno sobie wyobrazić liczbę możliwych kombinacji. Skąd zatem wiedzieć, która z nich będzie dla nas optymalna? Samodzielne zapoznanie się z połową z nich zajmie nam tyle czasu, iż poznane przez nas w pierwszej kolejności już mogą się zdeaktualizować.
Każdy z doradców finansowych np. Open Finance (sprawdź ich ofertę-kliknij i zostaw dane a doradca oddzwoni) czy Expandera (sprawdź ich ofertę-kliknij i zostaw dane a doradca oddzwoni) posiada natomiast dostęp do bazy wszystkich produktów, z możliwością ich segregacji ze względu na pożądane parametry. Ponadto, posiadane przez niego wykształcenie ekonomiczne bądź finansowe pozwala na szybkie zaznajomienie klienta ze specyficznymi warunkami danego produktu.
Inwestycje
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie powstała w 1991 roku. Na początku notowanych na niej było jedynie 5 spółek (Tonsil, Próchnik, Krosno, Kable i Exbud), obecnie jest ich ponad 300. Porównywalny przyrost miał miejsce także w grupie instrumentów pochodnych opartych o notowania spółek – liczba produktów strukturyzowanych bazujących na takich instrumentach jak: waluty obce, notowania indeksów giełdowych czy kurs złota zwiększa się systematycznie. Liczba możliwych do założenia lokat bankowych – w przybliżeniu równa liczbie kredytów. To samo dotyczy także rynku nieruchomości.
Jedna wizyta u doradcy finansowego to zatem znaczna oszczędność czasu, który musielibyśmy poświęcić na szczegółowe zapoznanie się z taką liczbą ofert. Ale co jeszcze może nam zaproponować profesjonalny doradca finansowy?
Po pierwsze, w przypadku podjęcia długoterminowej współpracy opartej na prowizji za zarządzanie naszymi oszczędnościami, kontakt z doradcą jest możliwy w każdej chwili. To on poinformuje nas o możliwości zmiany struktury portfela w związku np. z debiutem na giełdzie Polskiej Grupy Energetycznej, zajmie się zakupem odpowiednich instrumentów a także podpowie, kiedy z nich zrezygnować. Jego lojalności możemy być pewni. Wynika to z prostego faktu – wynagrodzenie doradcy finansowego zależy od naszych wyników finansowych.
Idziesz na spotkanie z doradcą finansowym? Kliknij i sprawdź jak Comperia radzi przygotować się na to spotkanie!
Gdzie najłatwiej znaleźć dobrego doradcę finansowego?
Coraz popularniejszą formą kontaktu z doradcami finansowymi są wizyty w punktach obsługi klienta takich instytucji jak: Open Finance, Expander czy Xelion. Są oni dostępni w każdym większym mieście, zaś sama wizyta nie wiąże się z żadnymi opłatami. Niewymagany jest także nawet najniższy próg inwestycji.
Jeżeli dysponujemy jednak większą ilością gotówki, warto zastanowić się nad rozpoczęciem współpracy z jednym z banków w ramach tzw. bankowości prywatnej. Progi wejścia są dość wysokie (mogą się wahać od 100 tys. zł do nawet 1 mln zł), jednak w zamian za zawierzenie takich środków uzyskujemy indywidualnego doradcę, który kompleksowo zajmie się naszymi finansami. Ponadto, do pakietu bankowości prywatnej coraz częściej dołączane są także tzw. usługi Concierge. W zależności od opcji oferują one pełny Assistance: domowy, podróżny lub zdrowotny, a także organizację bardziej przyziemnych spraw, takich jak: rezerwacja lotów i hoteli, a nawet odbiór rzeczy z pralni.
Jak widać zatem, rynek usług doradców finansowych stale ewoluuje. Obecnie, w przeciwieństwie do sytuacji jeszcze z przed 5 lat, powszechnie dostępna jest bezpłatna porada finansowa. Daje nam to możliwość lepszego zaplanowania swoich wydatków czy dokonania odpowiedniego wyboru inwestycji. Do tego zaś, znacznie oszczędza nasz, coraz cenniejszy, czas.
Comperia.pl