Do czego służy księga wieczysta? Wyjaśnia Comperia.pl

2009-12-04 11:53:44

Księga wieczysta to odpowiednik samochodowego dowodu rejestracyjnego. Wskazuje adres nieruchomości, jej właścicieli, ewentualne roszczenia osób trzecich, a także hipoteki. Wszystko w jednym miejscu i dostępne dla wszystkich. Comperia otwiera księgi wieczyste.

Wierni zasadzie przekładania skomplikowanych pojęć na język „Kowalskiego” bierzemy dzisiaj na tapetę księgę wieczystą. Wydawać by się mogło, że zagadnienie jest skomplikowane, tymczasem jak wykażemy poniżej, dokument jest nad wyraz prosty w swojej konstrukcji. Ale po kolei.
 
Gdzie po księgę?
 
Księgi wieczyste są prowadzone przez sądy rejonowe odpowiednie dla położenia nieruchomości. Moment „narodzin” (czytaj wybudowania) mieszkania nie jest jednoznaczny z utworzeniem dlań odpowiedniego dokumentu. Ten powstaje dopiero w momencie wyodrębnienia lokalu z całej deweloperskiej inwestycji, co z reguły ma miejsce w momencie transakcji kupna-sprzedaży. Notariusz w akcie rejestrującym zakup lokalu od dewelopera zaznacza fakt jego wydzielenia. Stosowna dokumentacja wędruje do sądu – na tej podstawie powstaje księga wieczysta.
 
Kto ma wgląd do ksiąg wieczystych?
 
W Polsce obowiązuje zasada jawności formalnej ksiąg wieczystych. Innymi słowy, każdy bez wyjątku może przejrzeć w sądzie dokument. Dodatkowo może poprosić o tzw. odpis z księgi wieczystej. To najczęściej kilkustronicowy dokument zawierający wszystkie niezbędne dane o mieszkaniu czy działce.
 
Po pierwsze, co to za nieruchomość
 
Treść księgi wieczystej jest podzielona na cztery działy. Pierwszy z nich odpowiada za opisanie nieruchomości. Tutaj znajdziemy jej adres, a także podstawowe parametry ją charakteryzujące, typu powierzchnia, kubatura, ilość izb.
 

 
Po drugie, kto jest jej właścicielem
 
Z drugiej części księgi wyczytamy podstawowe informacje o właścicielach nieruchomości. Tutaj jest odpowiedź na pytanie, kto i w jaki sposób nabył posiadłość.
 
Po trzecie roszczenia i prawa osób trzecich
 
Uwaga, w trzeciej części księgi znajdują się bardzo ważne informacje dla właścicieli nieruchomości! Tutaj dowiemy się czy i kto rości sobie jakiekolwiek prawa do mieszkania. Służebność osobista, korzystanie z przynależnej drogi, roszczenie windykacyjne? Odpowiedzi w dziale trzecim.
 
I na deser hipoteki
 
Ostatnia, czwarta część księgi to informacje o zabezpieczonych na nieruchomości w formie hipoteki wierzytelnościach. Przede wszystkim chodzi o kredyty hipoteczne, które pamiętajmy pozostaną tam wpisane dopóki nie zostaną spłacone. Nie ma przy tym znaczenia, kto jest właścicielem nieruchomości.
 
Chcesz podyskutować o kredytach mieszkaniowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam