Wraz z dynamicznym rozwojem rynku finansowego zapewnienie bezpieczeństwa pieniądzom wymaga od nas coraz większego wysiłku. Dlatego też porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła przedstawić kilka sytuacji, w których należy zachować szczególną uwagę.
Szybko rozwijający się rynek finansowy powoduje, że klienci instytucji finansowych moją dostęp nie tylko do najnowszych technologii, ale także do wyszukanych produktów finansowych. Sytuacja ta ma plusy i minusy. Do zalet można zaliczyć szybkość i wygodę dokonywanych operacji, a do wad - znaczny wzrost ryzyka przeprowadzanych transakcji.
Hasło
W dobie pieniądza elektronicznego dokonywanie operacji finansowych przy użyciu kanałów zdalnych stało się niemalże normą. Za pomocą internetu klienci nie tylko dokonują przelewów, czy ustawiają zlecenia stałe, ale także zakładają rachunki bankowe oraz lokaty.
Bardzo ważną rzeczą podczas przeprowadzania takich operacji jest ustanowienie „bezpiecznego” hasła dostępu do naszych pieniędzy. Nie może ono być ciągiem cyfr z naszej daty urodzenia, czy też imieniem któregokolwiek z naszych rodziców. Im bardziej hasło będzie skomplikowane, tym lepiej chronione będą nasze pieniądze. Ustawione hasło należy co jakiś czas zmieniać - dzięki temu poziom zabezpieczenia będzie jeszcze wyższy.
Zaufany komputer
Podczas dokonywania operacji bankowych równie ważnym elementem, jak hasło do konta, jest korzystanie z zaufanego komputera. Logowanie do systemu transakcyjnego tej, czy innej instytucji przy użyciu „obcego” sprzętu (komputer kolegi, czy kafejka internetowa) wystawia hasło na ryzyko sczytania przez programy szpiegujące. Tym samym osoba trzecia może zdobyć dostęp do naszych pieniędzy.
Ważne jest także, aby nasz komputer był wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia, takie jak program antywirusowy, firewall itp. Dzięki temu ograniczone zostanie ryzyko ataków z zewnątrz.
Autoryzacja
Kolejny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa pieniędzy to autoryzacja przeprowadzanych operacji. Autoryzacja to dodatkowy krok, który należy dokonać wykonując przelew, czy zakładając lokatę. Polega ona na wpisaniu odpowiedniego kodu, który to zatwierdzi wykonywaną przez nas czynność.
Najczęstszym sposobem autoryzacji są kody sms’owe przychodzące na nasz numer telefonu lub kody generowane przez specjalne urządzania elektroniczne tzw. tokeny. W początkowej fazie rozwoju bankowości elektronicznej dużą popularnością cieszyły się jeszcze karty kodów jednorazowych, które klient otrzymywał w momencie otwierania rachunku w danej instytucji.
Limity
Ciekawą formą ochrony pieniędzy klientów jest także ustalanie limitów dokonywanych transakcji. Może to być na przykład ustawienie maksymalnej dziennej kwoty przelewu lub też ograniczenie kwoty płatności kartą. W ten sposób klient zabezpiecza się w sytuacji, gdyby osoba trzecia zdobyła dostęp do jego rachunków. Dzięki ograniczeniu kwotowym - potencjalny złodziej może wykorzystać tylko pewną sumę pieniędzy (limit), a pozostała cześć będzie już dla niego niedostępna.
Wszyscy doskonale wiedzą, jak trudną sztuką jest zarabianie pieniędzy. W związku z tym każdy z nas powinien należycie dbać o posiadane oszczędności, gdyż tylko w ten sposób nasza praca nie pójdzie na marne. Dlatego przestrzegajmy opisanych powyżej wskazówek, a ryzyko utraty naszych pieniędzy zostanie znacząco ograniczone. Jacek Kasperczyk
Comperia.pl