Czy nieruchomość obciążona hipoteką jest bardziej Twoja czy bardziej banku? Jakie konsekwencje niesie za sobą wpisanie banku jako wierzyciela do księgi wieczystej? Jest się czego bać, a może to raczej strachy na lachy? Piszemy o tym, czym grozi hipoteka.
Kredyty przeznaczone za zakup nieruchomości są zabezpieczane hipoteką. Technicznie w „dowodzie rejestracyjnym” mieszkania, a więc w księdze wieczystej widnieje stosowny wpis. Każdy kto tam zajrzy, dowie się, że dany bank trzyma rękę na posiadłości. Jak silny to uścisk?
Właściciel jest jeden – Ty!
Wpisanie hipoteki do księgi wieczystej jest konsekwencją złożenia stosownego wniosku przez właściciela nieruchomości. Wyłączając nieliczne, rzadkie przypadki, tylko on może spowodować uruchomienie całego procesu. W efekcie, po uiszczeniu stosownych opłat i przyjęciu dokumentu przez sąd, mieszkanie może stać się przedmiotem windykacji w sytuacjach regulowanych umową pożyczki między kredytobiorcą i bankiem.
Najlepsze kredyty hipoteczne? Sprawdź w porównywarce!
Jednak pomimo pojawienia się nowego zapisu w księdze wieczystej, właściciel pozostaje ten sam. Może on swobodnie dysponować nieruchomością. Może ją sprzedać, wynająć, przebudować. Należy jednak pamiętać, że hipoteka będzie trwała na nieruchomości, dopóki dług wobec banku nie zostanie spłacony. A brak spłaty w wyznaczonym terminie upoważni bank do sięgnięcia po zabezpieczenie. Dlatego nikt o zdrowych zmysłach nie kupi takiego mieszkania bez uzgodnienia z pierwotnym właścicielem spłaty związanego z nim zadłużenia.
Bezpiecznie póki spłacasz
Bank nie ma prawda do dysponowania Twoją nieruchomością w jakikolwiek sposób - dopóki systematycznie spłacasz kredyt. Kiedy powinie Ci się noga i pomimo wezwań do zapłaty nie uiścisz płatności, bank sięgnie po wszystkie sposoby celem zaspokojenia swoich roszczeń. Jednym z nich będzie hipoteka. Mieszkanie może trafić na aukcję, z przykrymi tego konsekwencjami.
Bez hipoteki nie ma kredytu
Pamiętajmy, że to dzięki hipotece bank jest skłonny udzielić kredytu i robi to na dużo bardziej atrakcyjnych cenowo warunkach niż w przypadku kredytów gotówkowych. Trzeba więc w niej widzieć sprzymierzeńca i narzędzie do pozyskiwania finansowania, a nie zło konieczne. Życzymy zatem udanych negocjacji z bankiem.
Chcesz podyskutować o kredytach mieszkaniowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kredytach hipotecznych!
Comperia.pl