W ostatnim czasie Credit Agricole zaproponował swoim klientom promocyjną usługę – możliwość wypłaty środków z zagranicznych bankomatów bez prowizji. Wiele innych banków proponuje taką opcję w standardzie np. konta typu premium. Czy oznacza to, że korzystanie z bankomatów za granicą nic wówczas nie kosztuje? Sprawdźmy.
Wyjazd za granicę wiąże się z koniecznością posiadania wystarczającej kwoty odpowiedniej, używanej w danym kraju waluty. Tradycyjnie środki można zdobyć wymieniając w kantorze złotówki. Rozwiązanie takie ma jednak istotną wadę – ciężko z góry przewidzieć jaka dokładnie kwota będzie potrzebna. Poza tym nie każda waluta jest w stacjonarnych kantorach łatwo dostępna. Dobrym wyjściem wydaje się więc korzystanie z karty debetowej i bankomatów. Czy jednak jest to opcja korzystna również pod względem finansowym?
Za co pobierane są opłaty
Koszty korzystania z zagranicznych bankomatów składają się z trzech części. Pierwszą z nich jest prowizja za samo skorzystanie z urządzenia zlokalizowanego poza krajem. Niekiedy, jak w przypadku wspomnianej promocji Credit Agricole, kosztu tego można uniknąć. W przeciwnym wypadku jest on naliczany procentowo, od wartości transakcji lub jako stała kwota. Niekiedy też banki udostępniają bez prowizji tylko jedną sieć bankomatów (np. Pekao S.A. jako członek grupy UniCredit nie pobiera prowizji za wypłaty ze wszystkich bankomatów tej grupy).
Drugą składową kosztów jest wysokość kursu, po jakim bank przelicza jedną walutę na drugą. Zazwyczaj jest on niestety niekorzystny dla klienta – wysokie kursy bankowe plasują się dopiero za kursami kantorów internetowych oraz tradycyjnych punktów wymiany walut. Co więcej, nawet ostatnio uruchomiona usługa wypłaty euro w bankomatach sieci Euronet zapewnia korzystniejszy, niż większość bankowych, kurs wymiany. Koszty wynikające z wyższej „ceny” nawarstwiają się kiedy z bankomatu chcemy wypłacić nie walutę rozliczeniową - euro ale np. czeskie korony. Do przewalutowania dojdzie wówczas dwa razy – a koszty dodatkowo wzrosną.
Niestety to nie wszystko – banki często pobierają również opłatę za samo dokonanie rozliczenia. Jej wysokość, zwykle naliczana jako procent od każdej transakcji, jest ustalana indywidualnie przez każdy bank. Zdarza się również, że jej wysokość jest różna, w zależności od wypłacanej waluty – inna dla euro, a inna, zwykle wyższa, dla pozostałych walut. Warto więc przed wyjazdem zapoznać się z polityką swojego banku w tej kwestii.
Czy to się opłaca?
Korzystanie z bankomatu nie jest na pewno najtańszą opcją. W sytuacji awaryjnej jej dostępność może jednak okazać się nieoceniona. Z drugiej strony wiele osób preferuje nieco wyższe koszty, zamiast wysiłku włożonego w tradycyjne wymienianie waluty. Przed zagranicznym wyjazdem warto więc przeanalizować tabelę opłat i prowizji swojego banku, by mieć obraz potencjalnych kosztów wypłaty środków w zagranicznym bankomacie. Trzeba jednak pamiętać, że dokładne koszty są trudne do przewidzenia, co wynika ze zmienności kursów walutowych.
Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl